Především aktivní občanský postoj zajišťuje demokracii

Protože je toto můj první příspěvek do Prostějovských novinek, rád bych se nejdříve představil. Jsem Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (32 let), pracuji v prostějovské strojírenské firmě jako výzkumný a vývojový pracovník a jsem také přibližně rok a půl členem Strany svobodných občanů (Svobodných). S psaním článků blogu jsem začal v srpnu 2011 po dokončení disertační práce, kdy nešlo jen tak ze dne na den přestat se psaním a kdy jsem cítil potřebu se vyjádřit k různým technickým, ekonomickým, politickým a společenským tématům, které jsem následně zpracoval ve více než 70ti článcích na www.zboril.blog.idnes.cz. Tématům z prostějovského okresu se chci ale raději věnovat na tomto blogu Prostějovských novinek.

Často dostávám otázku, co bylo u mě impulsem, abych se začal aktivně o politiku zajímat a vstoupil do určité politické strany či dokonce za ni kandidoval. Mohl bych parafrázovat prezidentského kandidáta Svobodných Ladislava Jakla a říct: „Když jsem v médiích viděl stávající kandidáty, s jejich výsledky, názory a postoji, tak jsem se rozhodl, že raději budu kandidovat sám a s čistým svědomým volit sám sebe.“ Ale vážněji, obecně je aktivní občanský postoj nutnou podmínkou demokracie a jen zákony nestačí. Demokracie je založena na soutěžním (konkurenčním) prostředí politických stran, kde se ve vnitrostranických a mezistranických volbách vybírají nejlepší kandidáti, kteří budou rozhodovat o veřejných financích, funkcích, způsobu jejich výkonu a zákonech. Sám vidím hlavní příčinu současné politické úrovně v nízkém zájmu občanů ČR o aktivní politiku. Vzorovým státem je pro mnoho lidí v ČR Švýcarsko, které má ovšem mj. 3x více členů politických stran na počet obyvatel než ČR, politici se „dosazují“ na méně veřejných funkcí a celkově je státní správou přerozdělován menší objem financí - navíc takovým způsobem, že o více věcech rozhodují občanům známí politici regionální samosprávy a ne někdo neznámý v „centru“.

Pokud přejdeme od obecného ke konkrétnímu, tak např. můj rodný Kostelec na Hané volí v komunálních volbách svých 15 zastupitelů, což by mělo dávat alespoň minimální počet politicky aktivních lidí za každou politickou stranu. Z kandidátek roku 2010 (viz. tabulka) je zřejmé, že i mediálně známé strany mají problém naplnit kandidátní listiny svými členy a jsou doplňovány o nestraníky.

Volby KnH 2010    Celkem kandidátů   Členů stran   Průměrný věk kandidátů     Průměrný věk členů stran

ODS                       15                           12                        44                                       46

KSČM                     15                           11                        68                                       67

KDU-ČSL                15                           9                          56                                       59

ČSSD                     15                           4                          44                                       39

TOP 09                   15                          2                           41                                       35

Průměrný věk členů KSČM KnH v roce 2010 dosahoval důchodových 67 let, což odpovídá i celorepublikovým hodnotám a tato, u nás stále zatím nejpočetnější, strana se současnými přibližně 65 tisíci členy doslova „vymírá“ a při současném trendu bude mít v roce 2020 členů méně než tisíc. Počet členů ODS, ČSSD a KDU-ČSL dosahuje v ČR 20 až 35 tisíc a řádově tak nedosahuje „prvorepublikové“ úrovně, kdy např. sociální demokraté měli přes 190 tisíc členů. Navíc v roce 2010 měla vítězná kostelecká ČSSD jen 4 členy a v souvislosti s výzvou “Živá socdem“ pro pražskou ČSSD prezidentského kandidáta za tuto stranu Jiřího Dienstbiera z března 2012 o tom, že řadoví členové by neměli být mlčící většinou a že došlo k neblahé oligarchizaci pražské organizace a zřejmě nejen jí, by mělo být impulsem pro občany ČR, aby do, nejen právě uvedených, politických stran vstupovali a pomocí vnitrostranické diskuse a hlasováním je přiblížili svým ideálům.

Ze své zkušeností s aktivní politickou činností musím říct, že jsem se již stačil setkat s několika současnými či bývalými poslanci, senátory, poradci prezidenta a je zajímavé podívat se zblízka, jak to v „politice“ chodí a nenechat svůj názor tvořit jen informacemi z médií. Potkal jsem také hodně lidí stejných názorů z olomouckého regionu a myslím, že podobná zkušenost může čekat na kohokoli v jakékoli politické straně.

Proto pokud nejste spokojeni se současným stavem politiky, ať už na úrovni komunální, krajské, republikové či evropské, tak vstupujte do politických stran, které jsou vám názorově blízké a snažte se to změnit. Jen brblání u piva opravdu nepomáhá.

Představení autora:

Jako kreativního pracovníka zabývajícího se inovační činností mě baví nacházet vztahy mezi dříve nespojenými myšlenkami, zkušenostmi či událostmi. Budu psát především příspěvky k technickým, ekonomickým, politickým a společenským tématům z prostějovského okresu.

Ing. Zbořil Josef, Ph.D., 32 let, pracovník výzkumu a vývoje v oblasti železniční infrastruktury. Absolvent Katedry energetiky na fakultě strojní VŠB-TU Ostrava a Katedry mechaniky, materiálů a částí strojů na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Josef Zbořil

 

Komentáře

Mám pro Vás jeden citát..

Mám pro Vás jeden citát.. Demokracie je když 2 vlci a jehně hlasují o tom , co bude na večeři.. Svoboda je když se dobře ozbrojené jehně odmítne účastnit hlasování... ( Benjamin Franklin - ale nejsem si tím 100% jistý) J.P.M.