Dítě za volantem? V Čechách normálka

Dítě za volantem? V Čechách normálka
ilustrační foto PČR

 

Každý pátý Čech si vyzkoušel řízení auta ještě před patnáctými narozeninami. Průzkum České pojišťovny mezi tuzemskými řidiči ukázal, že 42 % Čechů řídilo auto před absolvováním autoškoly. Pětina dotázaných dokonce přiznala, že poprvé řídila auto před dovršením patnácti let. Podle Policie ČR zavinily osoby mladší 18 let v loňském roce celkem 228 nehod.

 

 

Podle policejních statistik se od počátku roku 2013 na silnicích událo téměř 62 tisíc dopravních nehod, jejichž nejčastější příčinou (přes 60%) byl nesprávný způsob jízdy. Mají na nich podíl i nezletilí řidiči, které za volant láká zvědavost a touha naučit se řídit před nástupem do autoškoly. Dle průzkumu České pojišťovny si řízení auta před dosažením plnoletosti vyzkoušelo 42 % Čechů, převážná část v sedmnácti letech. Dvacet procent z nich usedlo za volant před dovršením patnácti let.

Nejčastější spolujezdci? Rodiče

Téměř polovina dotázaných nezletilých řidičů řídila auto pod „dozorem“ rodičů, staršího kamaráda či jiných rodinných příslušníků. Podle výsledků průzkumu se s malými řidiči můžeme potkat především na polních cestách (63 %), parkovištích (28 %) a na méně frekventovaných okresních komunikacích (18 %). Že dobrodružství za volantem něco stojí, si bude dlouho pamatovat dnes už plnoletý mladík. „Před rokem si bez vědomí rodičů vypůjčil jejich vozidlo a naboural do zánovního BMW. Škoda se vyšplhala na milion korun, který bude muset uhradit dnes už zletilý řidič,“ popsal jeden z případů mluvčí ČP  Tomáš Zavoral.

„Pokud nezletilého řidiče zadržíme, hrozí mu kromě pokuty od 20 do 25 tisíc Kč až dvouletý zákaz řízení motorových vozidel,“ sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Irena Urbánková.

Příklad od nás

Auto sice neřídil, ale za volant sedl. Šestiletý chlapec vloni v květnu v malé obci na Prostějovsku málem zabil vlastní mámu. Vlezl na dvoře domku do felicie a auto se mu podařilo odbrzdit. "Auto sjelo směrem k bráně, kterou právě zády k autu natírala hochova matka. Felicie ženu srazila, rozrazila bránu a vyjela na silnici," uvedl tehdy mluvčí prostějovské policie Josef Bednařík.

Sražená žena zůstala ležet zaklíněná pod škodovkou. Nejprve jí pomohli sousedé, poté byla letecky transportována do nemocnice v Olomouci. Tam naštěstí lékaři zjistili, že její zranění nejsou vážná. Hoch po nehodě utekl, o pár hodin později ho lidé našli schovaného v nedalekém lese. (ber)

 

 

Poslat nový komentář