Jen "pár" milionů a dávná prestiž oděvářů je ta tam.

Jen "pár" milionů a dávná prestiž oděvářů je ta tam.
ilustrační foto
Další fotky: 
Jen "pár" milionů a dávná prestiž oděvářů je ta tam.

Podnikatel z Luhačovic nabídl za celý areál Oděvního podniku v Prostějově 25 milionů korun. Výběrového řízení se zúčastnili ještě další dva zájemci. Jeden nesplnil podmínky, druhý měl zájem pouze o část komplexu.

„To není možné, tak málo za to zaplatí, to si děláte legraci," zasmál se jeden z bývalých zaměstnanců OP Prostějov, dnes již důchodce Emil, který pro firmu pracoval jako řidič.

„Odešel jsem včas, tedy mi nikdo nic nedluží, ale těch lidí tam, co jim teď chybí výplaty, je mi líto. Jak to tak vypadá, moc toho nedostanou." Paní Hana z Vrahovic pracovala v OP celý život.

„Dělala jsem na přípravě výroby a za ta léta jsem v práci měla spoustu přátel. Dnes je všechno pryč... Po padesátce se vám nabídky na zaměstnání nehrnou, jsem ráda, když seženu něco příležitostného. A s bývalými spolupracovníky jsem ztratila kontakt. Škoda," zavzpomínala. Své na toto téma mohla říct i naše bloggerka Olga Katolická.

„Já jsem v OP začínala svou profesní kariéru. Sice jsem nastupovala někdy v třiasedmdesátém jako sekretářka ředitele závodu 11, ale po roce jsem začala pracovat nejprve v závodním rozhlasu a posléze ve firemních novinách, v Oděváři. Tehdejší OP Prostějov mělo zvuk, továrnu znali po celé zemi, lidé byli hrdí, že tam pracují, tehdy ještě fungovalo to, čemu se říká stavovská čest... Pod hlavičkou OP desítky let pracovali nejlepší sportovci regionu. Mrzí mě, že to tak dopadlo," řekla pro PVnovinky Olga Katolická.

Co nakonec zůstalo? Lidé bez práce, opuštěný areál a hlavně – velká ostuda, kterou i teď stále prošetřuje soud. Postupně se celý komplex rozprodává a na řadu přišlo také jeho srdce, hlavní areál. Do výběrového řízení, takzvaného otvírání obálek se závaznými nabídkami na jeho prodej, které proběhlo 27. června v Praze, zasáhl výrazně jeden jediný zájemce. Za celý, kompletní areál nabízí firma Miroslava Dokoupila z Luhačovic 25 milionů korun.

„Druhým potencionálním kupcem byla firma PV - Recykling Brno, která má ve Vrahovicích svou pobočku. Za areál Zahrádky, u hlavního nádraží v Prostějově, nabídla 1,33 milionu korun. Třetím zájemcem byla společnost KAMIKA TRADING s.r.o., její nabídka však nebyla doručena včas a proto do výběrového řízení nezasáhla,“ informoval v insolvenčním rejstříku notář Bohdan Hallada, který měl dosvědčit správnost řízení.

„Zatím není nic rozhodnuté. Zprávu jsem poslala Krajskému soudu v Brně a o nabídkách dál rozhodne jen věřitelský výbor,“ uvedla insolvenční správkyně Miloslava Horská, která dál prodej nekomentovala. Více podrobností najdeme v její zprávě zveřejněné v insolvenčním rejstříku, kde brněnskou soudkyni Bohumilu Čuprovou informuje o tom, že kromě hlavního areálu jsou zpeněženy všechny nemovitosti Oděvního podniku. Podle informací z rejstříku byly prodány také  movité věci jako například vozový park, vybavení interiérů či sklad hotových výrobků outletové prodejny. Nejvíce peněz se správkyni Horské podařilo získat prodejem výrobního areálu v Uherském Hradišti. Šlo o zhruba o 35,1 milionů korun. Ubytovna M. Pujmanové v Prostějově stála jejího kupce 20,5 milionů a rekreační středisko Karlštejn 10,3 milionu korun. Prodejem, z konkurzní podstaty OP, „odešly“ také měřenky - výroba obleků na míru a výrobní areál v Konici.

O tom, jestli se podaří insolvenční správkyni Miloslavě Horské pokrýt požadavky všech věřitelů se dá pouze spekulovat. Podle insolvenčního rejstříku žádá 555 věřitelů o více než dvě miliardy korun. Nejvyšší částku si nárokuje takzvaný zajištěný věřitel, kterým je Česká spořitelna. Od vyčíslené hodnoty pohledávek se mohou odvíjet spekulace o tom, zda se podaří nároky věřitelů vykrýt. Finanční experti, jak informuje insolvenční rejstřík, firmu už před časem ocenili na „pouhou“ zhruba jednu miliardu korun. (kaa,ok)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář