Tip na výlet: Malý svět techniky

Tip na výlet: Malý svět techniky
ilustrační foto Pavel Copek

V sobotu 3. 2. 2018 se v Dolních Vítkovicích po měsíční odstávce znovu otevírá Malý svět techniky – U6. Během této pauzy prošlo údržbou a znovuoživením 118 exponátů. Návštěvníci se tak mohou opět těšit na oblíbený Jeřáb na lidský pohon, ponorku Nautilus, akustický tunel či zvonkohru z tlakových lahví. Slavnostní znovuotevření doprovodí i víkendový doprovodný program na téma Cesta časem.

Začátek roku znamená pro Malý svět techniky U6 Dolních Vítkovic čas oprav a vylepšování exponátů. „Každoročně se v tomto období snažíme exponáty dostat do co nejlepší kondice tak, aby se u nás návštěvníkům stále líbilo a rádi se vraceli. Zároveň se tak částečně mění jejich vzhled a vylepšuje jejich funkčnost a odolnost“, řekl ředitel Světa techniky Jakub Švrček. Během jednoho měsíce tak tým více než šesti techniků každý den pracoval na nejopotřebovanějších exponátech. Jak totiž s úsměvem potvrzuje jeden z hlavních techniků, Lukáš Kostřiba, opravy a údržba expozice během sezóny není vůbec jednoduchá: „Během uplynulých šesti let, jsme již některé exponáty vylepšili a opravili několikrát. Vždy, když od nich odcházíme, myslíme si, že je už nelze žádným způsobem poničit. Návštěvníci nás však velmi rychle přesvědčí o opaku“.

V rámci slavnostního znovuotevření je pro veřejnost připraven zbrusu nový doprovodný program. Spolu s animátory se tak návštěvníci o víkendu přenesou strojem času do roku 1828, kde se setkají s významnými vědeckými osobnostmi včetně samotného Julese Verna. Průvodcem příběhu je Profesor Hynek Šílený a na všechny, kteří splní jeho úkoly čeká odměna. Expozice Malého světa techniky se nachází v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě již od roku 2012. Odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po kosmické moduly. Při procházce po stopách románů Julese Verna si zde návštěvníci uvědomí fantastickou řadu objevů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku. Probíhají zde také vzdělávací programy pro školy a volnočasové aktivity pro veřejnost. Oddech a občerstvení si mohou návštěvníci dopřát v malé kavárně U Kapitána Nema.

Malý svět techniky U6 je od soboty 3. února pro návštěvníky opět otevřen každý den od 10:00 do 18:00.

Speciální doprovodný program nabídne tradičně také Velký svět techniky. Více informací na www.stcostrava.cz.

Pavlína Copková

Poslat nový komentář