Prosedět dovolenou na záchodě není dobrý nápad!

Prosedět dovolenou na záchodě není dobrý nápad!
ilustrační foto

Na dovolenou každoročně vyráží řada lidí. Pobyt ale mohou překazit různá onemocnění, protože mnozí podceňují ochranu před nemocemi. Může se lehce stát, že si lidé přivezou vedle průjmů také respirační infekce nebo například žloutenku, malárii, břišní tyfus či žlutou zimnici.

Buchty také nepečeme bez kvasnic a mouky, těsto by bylo tekuté stejně tak, jako obsah našich střev bez potřebného dovolenkového očkování. Co nám tedy hrozí a je toto opatření skutečně tak nezbytné?

„Očkování proti infekčním chorobám by neměli podceňovat ani lidé, kteří chtějí dovolenou strávit u moře v Egyptě, Tunisku, Řecku, Chorvatsku nebo Itálii. Zdravotní problémy během cesty nebo po ní má deset až čtyřicet procent lidí! Mohou se nakazit například žloutenkou typu A a E. Častá jsou také průjmová onemocnění bakteriální, virové nebo parazitární etiologie a respirační nákazy,“ nastínila lékařka Alena Zeidlerová z infekčního oddělení prostějovské nemocnice. Podle ní mezi nejrizikovější země patří Indie, jihovýchodní Asie, rovníková Afrika, Jižní a Střední Amerika, ostrovy v Tichomoří, kde turistům hrozí žloutenka typu A, B, E, břišní tyfus, malárie, cholera nebo žlutá zimnice. A to i přesto, že v dnešní době existuje snadná prevence v podobě očkování nebo užívání tablet.

Z dovolené si můžete přivést i přenosné nemoci

Cestování neznamená jen příjemnou dovolenou u moře na Jadranu. Cestujeme stále častěji do exotických míst, vyhledáváme aktivní odpočinek spojený s poznáváním. Krásy dovolené mohou být vykoupeny zdravotními riziky způsobenými také koupáním, nákazou přenesenou hmyzem či pokousáním zvířetem. Z dovolené si také můžeme přivézt suvenýr v podobě přenosné nemoci.

„Vakcíny proti infekčním chorobám jsou sice dražší, ale investice do nich se jistě vyplatí. Některé přenosné choroby si mohou vyžádat dlouhodobou nemocnost nebo zanechat i trvalé následky. Očkovat by se měli dospělí i děti,“ vysvětluje Zeidlerová s tím, že podle nedávného průzkumu se čtyři pětiny dotázaných  nikdy nenechaly před odjezdem na zahraniční dovolenou očkovat a ani o tom do budoucna neuvažují!

Očkování na míru

O možnostech očkování podají informace očkovací centra s lékaři specializovanými na cestovní medicínu. Doporučí očkování na míru podle aktuální epidemiologické situace v zemích, do kterých turista směřuje.

„Při cestách po Evropě a balkánských zemích se doporučuje očkování proti žloutence typu A, která je zde dost rozšířená. Očkujeme ale i například proti břišnímu tyfu, vzteklině, meningokové meningitidě, choleře, žluté zimnici, a předepisujeme léky proti malárii,“ sdělila Zeidlerová a doplnila, že každý kdo se vydává do rizikových oblastí by se měl dostavit k očkování nejméně šest až osm týdnů před plánovaným odjezdem, protože je potřeba sestavit individuální očkovací plán. Navíc některá očkování nelze aplikovat současně, nebo je nutné podat více dávek, aby byla ochrana dostatečně účinná. Základním vybavením cestovatele by mělo být očkování proti žloutence typu A, které se hodí vždy a všude.

„Stačí jedna dávka dva až čtyři týdny před odjezdem, druhá dávka pak za 6 až 18 měsíců. U těch, kteří cestují častěji na delší dobu a do vzdálenějších zemí, bych doporučovala i očkování proti žloutence typu B. Existuje společná vakcína proti oběma typům žloutenky, zde jsou však nutné tři dávky,“ uzavřela Zeidlerová. Výhodou je, že některé zdravotní pojišťovny na toto očkování přispívají. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář