Ekohavárie zažehnána, další mrtvé ryby nehyzdí hladinu říčky Haná

Ekohavárie zažehnána, další mrtvé ryby nehyzdí hladinu říčky Haná
ilustrační foto

 

Hasiči s největší pravděpodobností nalezli místo úniku neznámé látky, kudy se začátkem týdne rozšířila do říčky Haná na Prostějovsku ekohavárie, jež měla za následek rozsáhlý úhyn ryb. Zamoření se rozšířilo s největší pravděpodobností od rybníčku v Hošticích na území Jihomoravského kraje. Celou událost proto přebírá Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje potažmo odborníci z oblasti životního prostředí, kteří budou dál celou situaci monitorovat a vyhodnocovat.

 

 

Počátkem týdne zasahovaly jednotky tří hasičských sborů při ekohavárii na říčce Haná v katastru obcí Němčice nad Hanou, Nezamyslice, Vrchoslavice a Mořice na Prostějovsku. Dosud neznámá látka zde zapříčinila větší úhyn ryb.

„Hasiči zjistili, že ve vodním toku Haná došlo ke znatelnému úhynu ryb. Odebrali vzorky vody a ryb a odeslali je k expertýze. Hasiči spolupracovali s Moravským rybářským svazem, orgány životního prostředí obce s rozšířenou působností Prostějov a s Povodím Moravy. Postupně začali prozkoumávat tok řeky a hledali zdroj úniku neznámé látky do vody. Na hladině již nebyla patrná žádná skvrna,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková s tím, že největší úhyn ryb byl zaznamenán u Ivanovic na Hané.

K poslednímu měření došlo v ranních hodinách ve středu 5. září. Výsledky posledních odběrů nejsou dosud k dispozici, byly předány odborníkům k laboratornímu šetření a budou dál odborně posuzovány.

(red)

 

 

Poslat nový komentář