Ekologická havárie na hanácké Amazonce

Stavědlo a splav v Olšanech na Prostějovsku. Foto HZS Olomouckého kraje
Stavědlo a splav v Olšanech na Prostějovsku – instalace mobilní hráze. Foto HZS Olomouckého kraje

Říčku Blata, protékající Hanou, zasáhla v noci na minulý pátek ekologická havárie. Z protržené nádrže zemědělského družstva v Seničce uniklo do Blaty 400 metrů krychlových kejdy. Prvotní informace, že ve vodě bylo zničeno vše živé, se naštěstí nepotvrdily.

Hanácká Amazonka - tak se někdy s nadsázkou přezdívá říčce Blatě pro její délku. Pramení poblíž Vilémova a její více než pětačtyřicetikilometrový tok protíná Hanou až do soutoku s řekou Moravou u Lobodic. I když nepatří mezi nejčistší toky, únik kejdy je velmi závažnou nehodou. Kejda je směsí tekutého statkového hnojiva, výkalů, hospodářských hnojiv a zbytků krmiv s podílem vody.

Na záchraně se podílely jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Správce Povodí Moravy havárii řešilo zvyšováním průtoků a ředěním vody z vodní nádrže Vilémov a ředěním vody v jezových zdržích v Těšeticích na Olomoucku a Olšanech na Prostějovsku. Vzhledem k situaci a vážnosti po úhynu ryb byli hasiči vysláni ke splavu v obci Olšany u Prostějova. Z požární stanice v Prostějově byla vyslána jednotka se záchranným člunem a prováděla odlov živých i uhynulých ryb po vodním toku. Dobrovolní hasiči z Chomoutova následně instalovali mobilní hráz pro účinnější zachytávání a odčerpávání kejdy pomocí techniky specializované společnosti. Během celého zásahu rovněž hasiči zajišťovali vodním proudem okysličování vodního toku za stavědlem.

Vyslání dobrovolných hasičů v obcích postižených touto havárii je lokálně organizováno na žádosti starostů obcí. "Za zmínku stojí již více jak dvoudenní nepřetržitá pomoc hasičů z Olšan na Prostějovsku. Během posledních několika desítek hodin prováděli prvotní odčerpávání na povrchu hladiny toku a v současnosti stále asistují při nepřetržitém odčerpávání kejdy u místního stavědla v Olšanech na Prostějovsku," chválí své kolegy Zdeněk Hošák, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

(red)

Poslat nový komentář