Ministerstvo chce zastavit kohoutky evropských peněz krajům

O nás budou opět rozhodovat úředníci v Praze?
O nás budou opět rozhodovat úředníci v Praze?

Ministerstvo pro místní rozvoj chce na příští roky zcela změnit způsob rozdělení evropských dotací. Z dnešních šestadvaceti operačních programů jich má zbýt pouze šest.

Politický střet mezi opozicí a koalicí, i tak se dá nazvat pozadí záměrů, který podle jedněch bude transparentnější, podle druhých omezí rozhodování o investicích přímo v daném regionu. Řeč je o návrhu struktury dotačních titulů na roky 2014 - 2020, která vyšla z dílny ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Z něj mimo jiné vyplývá, že místo sedmi regionálních operačních programů (ROP) by měl vzniknout pouze jediný - Integrovaný regionální operační program. Je logický, že navrhovatel chce mít řízení programu pod svými křídly. Bude se tedy o evropských dotacích pro náš kraj rozhodovat v Praze?

Sociální demokraté, kteří ve většině ovládají kraje, tvrdí, že ROP jsou jedinými programy, které v ČR fungují dobře. Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek nabídl vládě, ať se nevyčerpané prostředky z jiných kapitol přesunou právě do ROPů. Tvrzení, že regionální operační programy se čerpají rychle, neznamená, že se v nich neobjevují chyby, oponuje naopak koalice. "Rychlost není jediné kritérium úspěšnosti," říká Kamil Jankovský.  

U nás funguje Regionální operační program Střední Morava, který zajišťuje správu evropských dotací pro Olomoucký a Zlínský kraj. Do dnešního dne z něj bylo čerpáno 9,2 miliard. 

Problematické jsou naopak regionální operační programy na západě naší republiky. Podle ministra Kamila Jankovského hrozí, že chyby na dotačním úřadu Severozápad, kde dnes probíhá audit Evropské komise, mohou mít systémový charakter. Opoziční ČSSD zase "tepe" do podivného způsobu čerpání evropských dotací například na ministerstvu školství.

 Pravdou zůstává, že Evropská komise zastavila penězovod evropských peněz do ČR. Chce, aby hlavní nedostatky ve způsobu čerpání evropských fondů byly vyřešeny nejpozději do konce června. Náklady na dotace by se pak měly proplácet opět od září tohoto roku.

(red)  

Poslat nový komentář