Prostějovská nemocnice v ohrožení

Prostějovská nemocnice v ohrožení
ilustrační foto

Zdravotní pojišťovny chtějí omezit počet lůžek a oddělení v 93 nemocnicích republiky. Mezi nimi je i Nemocnice Prostějov.

Důvodem jsou, jak jinak v dnešní době, úspory. Ekonomové osmi zdravotních pojišťoven, kteří se tento týden sešli na společném jednání, chtějí zeštíhlit současnou hustou síť okresních nemocnic. Požadují slučování oddělení, omezení počtu lůžek a akutní péče. Jak informuje MF Dnes, v nejistotě je 93 z celkového počtu 154 špitálů. Mezi nimi je i prostějovská nemocnice, budoucnost zachování nynější struktury zdravotnického zařízení je v jednání. "S těmi, s nimiž jsme se zatím nedohodli, budeme pokračovat v jednáních. Chceme od nich změny, cílem je optimalizace sítě," cituje idnes.cz prezidenta svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka.

Pojišťovny se zaklínají, že cílem není omezení zdravotnické péče. "Cílem procesu restrukturalizace je zajištění vyšší kvality poskytované lůžkové péče pojištěncům a maximální míry bezpečí při současném zefektivnění této zdravotní péče. Nejde o prosté matematické snížení počtu lůžek, ale o koncentraci péče a optimalizaci lůžkového fondu na úrovni stanic, oddělení, případně celých nemocnic, při zohlednění demografických a geografických vlivů," uvádí se v jejich společném memorandu.

Nemocnice Prostějov patří do skupiny holdingu Agel, který se k současné situaci zatím nevyjádřil. 

(red)

Poslat nový komentář