Od konce května si účet na sociální síti zřídí jen starší 16 let

Od konce května si účet na sociální síti zřídí jen starší 16 let
ilustrační foto logo Facebook

Účet na sociálních sítích si od 25. května budou moct nově založit pouze lidé starší šestnácti let. Důvodem je to, že začne platit unijní nařízení o ochraně dat (GDPR) a Sněmovna do té doby nestihne schválit nový zákon o zpracování osobních údajů, který měl tuto hranici zmírnit. Podle právníků ministerstva vnitra není dosavadní neschválení zákona velký problém, přijat by však měl být v dohledné době, protože upřesní některé body z unijního nařízení.

Do schválení zákona budou platit pravidla z unijní směrnice. Zákon upřesňuje některé věci ze směrnice. Stanoví například, že knihovny nebudou muset mít pověřence, kteří by měli mít na starosti nakládání s osobními údaji. Zákon také upřesňuje pokyny, které se týkají případného úniku informací z institucí, které sbírají citlivá data.

Mezi poslanci vznikla kontroverze kvůli ustanovení, podle něhož by si děti mohly samy založit účet na sociální síti až od patnácti let. Tento věk navrhla vláda a odpovídá věku, od kdy je člověk trestně odpovědný. Piráti například navrhli snížení věkové hranice na třináct let, což je nejnižší možnost, kterou unijní nařízení dovoluje. (red)

 

Poslat nový komentář