Oprava fasády radnice bude stát miliony a nejspíš se trochu protáhne

Oprava fasády radnice bude stát miliony a nejspíš se trochu protáhne
ilustrační foto

Radní města včera oznámili sumu, kterou si vyžádá oprava fasády radnice. Jde o 26 milionů korun. Práce se navíc možná nestihnou dokončit do chystaného termínu oslav sta let staré budovy.

„Výška té sumy mě překvapila. Tak vysokou částku jsem nečekal,“ řekl na včerejší tiskové konferenci primátor Miroslav Pišťák.  Navíc! Ve vedení města panuje obava, že oprava fasády se nestihne dokončit k termínu zahájení oslav sta let radnice. Dalším mínusem, který hrozí jsou vícenáklady. Přesný rozsah poškození fasády totiž odhalí až revize, která vyžaduje instalaci lešení. První průzkumné kontroly, které probíhaly pomocí horolezecké techniky zatím upozornily na poškozené římsy oken. 

„Uvidíme, jak moc umělý kámen na stěnách drží. Pokud budou díly od zdiva odtržené, může nastat problém s ukotvením,“ nastínil obavu náměstek Zdeněk Fišer. Rozpočet na tuto akci mluví o 26 milionech korun a už dnes se spekuluje o tom, že nezůstane jen u této sumy.

„Počítáme s vícenáklady. Otázkou je, zda bude stačit zákonná dvacetiprocentní rezerva z této částky,“ spekuloval Fišer.  Podle jeho slov se jedná o nejdražší akci, která byla letos v radě odklepnuta. Magistrát už připravuje výběrové řízení na zhotovitele celé stavby. Kalkuluje s možností, že sama soutěž předpokládané náklady sníží.

Nezbývá tedy než doufat, že rekonstrukce fasády se stihnou do termínu oslav stoletých narozenin staré dámy. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář