U Přemyslovic shořelo deset hektarů lesa

Při likvidaci požáru velmi pomohl přivolaný hasičský vrtulník z Brna. Fota HZS O
Při likvidaci požáru velmi pomohl přivolaný hasičský vrtulník z Brna. Fota HZS Olomouckého kraje

Do pozdních nočních hodin zasahovali hasiči při rozsáhlém požáru lesa u Přemyslovic. Příčina požáru zatím není známa, výše škody se odhaduje na dva miliony korun.

Krátce před půl šestou vyjely profesionální i dobrovolné jednotky hasičů Olomouckého kraje k likvidaci požáru lesa. "Hustý černý kouř z lesa viditelný již z Olomouce nevěstil nic příjemného. Oznamovatel navíc při komunikaci s operačním střediskem uvedl, že v lese hoří vzrostlé stromy a plameny šlehají až do korun," uvedl Zdeněk Hošák z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

K likvidaci vyjely okamžitě jednotky ve druhém stupni. Silný vítr v následujících několika minutách rozšířil hoření až na plochu odhadovaných 10 hektarů. Hasičům se zhruba kolem půl desáté večer podařilo požár lokalizovat. "I přes již prakticky nulovou viditelnost musí hasiči procházet místo po místě a důkladně prolévat žhavá místa, prohořené pařezy a na některých místech stále hořící hrabanku. Předpoklad přítomnosti jednotek na místě je několik hodin," dodal v noci přímo z místa požáru Z. Hošák. 

Hasičům v počátečních chvílích velmi pomohl vrtulník Policie ČR z Brna s tzv. bambivakem zavěšeným pod strojem. Kyvadlovou dopravou na nedaleké louce bylo zřízeno plnící místo a hasiči zhruba v dvou minutových intervalech prováděli zásobování. Hasiči dováželi k místu události vodu z nedalekých vodních zdrojů. 

"Co je příčinou vzniku požáru, v tuto chvíli šetří náš vyšetřovatel. Odhadovaná výše škody byla předběžně majitelem stanovena na 2 milióny korun," řekl závěrem zástupce krajských hasičů.

(red)

Poslat nový komentář