Hasiči po celém kraji cvičili. I v Prostějově

Hasiči po celém kraji cvičili. I v Prostějově
Foto HZS Ol. kraje
Další fotky: 
Hasiči po celém kraji cvičili. I v Prostějově

V pátek 16. listopadu 2018 byla v devět hodin odstartována v celém kraji čtyři cvičení Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Cvičení spolu neměla žádnou souvislost a hasiči při nich cvičili různé činnosti. Některá z nich byla taktická, jiná prověřovací. 

"V Prostějově na ulici Říční zasahovali prostějovští profesionální hasiči cvičně v areálu soukromé firmy u úniku nebezpečné látky. Chemickou látku jeden z pracovníků převážel v sudu na vysokozdvižném vozíku. Při přepravě z důvodu netěsnosti víka nebezpečná látka unikla, naštěstí nikoho nezranila. Hasiči v rámci cvičení procvičovali vytyčení nebezpečné zóny, stavěli dekontaminační pracoviště a trénovali zastavení úniku nebezpečné látky," uvedla k taktickému cvičení mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Do Olomouce na Horní náměstí vyjely čtyři hasičské vozy ze stanice v Olomouci. Na základní škole tam vzplála od rychlovarné konvice kuchyňka. Celý prostor byl silně zakouřen, zadýmení komplikovalo řízenou evakuaci žáků a personálu školy, která byla zahájena před příjezdem hasičů. Hasiči po příjezdu prozkoumávali prostory školy a pomocí automobilového žebříku pomohli při evakuaci. V průběhu likvidačních prací přijal velitel zásahu zprávu o tom, že pedagogický dozor pohřešuje 4 děti. Hasiči je vyhledali a postupně zakouřené prostory odvětrali. 

V Hranicích se zase cvičně na úřadě objevila obálka s neznámou látkou. Asistentka vedoucí obálku otevřela a zjistila, že obsahuje plastový pytlík s bílým práškem. Vlivem nešetrné manipulace se prášek rozsypal a potřísnil jí ruce. Přerovští a hraničtí profesionální hasiči vytvořili jednoduchou dekontaminaci, zkontrolovali evakuované osoby, které prostor úřadu opustily ještě před jejich příjezdem a obálku s nebezpečnou látkou zajistili a provedli její likvidaci. (prověřovací cvičení)

V Dlouhé Loučce na základní škole hořelo cvičně v keramické dílně. Profesionální hasiči z Uničova a dobrovolní hasiči z Dlouhé Loučky požár během chvíle zlikvidovali. Všechny děti ze školy byly evakuovány před příjezdem hasičů, pedagogický dozor však zjistil, že dvě osoby chybí. Po provedeném průzkumu hasiči jedno dítě a jednu dospělou osobu našli termokamerou a vyvedli ven do bezpečí. Na závěr celý objekt hasiči odvětrali. (red)

Poslat nový komentář