Tip na výlet: nahlédněte do života šlechty

ilustrační foto
ilustrační foto

V neděli 22. července 2012 se odehrají na hradě Šternberk speciální podvečerní prohlídky s názvem „Šlechtické kratochvíle aneb jak se žilo na hradě“. V rámci prohlídek shlédnete komponované divadelní představení v dobových kostýmech s ukázkami ze života na hradě. 

Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze  Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Dokument zároveň vymezoval hranice šternberského panství a kláštera Hradisko. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke  kapli, kterou nechal  vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu a jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi.

Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945. Hrad nebyl dlouhou dobu užíván a  chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami, gobelíny.

Prohlídky se uskuteční v 17.00, 18.00, 19.00 a poslední prohlídka začíná ve 20.00 hodin. Brány hradu se uzavřou ve 21 hodin. Vstupné na akci je stejné, jako na běžné prohlídky. Dospělí zaplatí 100 Kč, zlevněné vstupné činí 70 Kč, rodinné 270 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma. Pořadatelé se těší na vaši návštěvu.

(red)

Poslat nový komentář