Nezadržitelný Ivan a neproměněné trestné střílení zapříčinily prohru Jestřábů v Karviné

Nezadržitelný Ivan a neproměněné trestné střílení zapříčinily prohru Jestřábů v Karviné
ilustrační foto

Po výhře nad Frýdkem-Místek zajížděli Jestřábi k prvnímu ze dvou zápasů na ledě soupeře po sobě. Protivníkem jim byl Baník Karviná, který v posledních duelech předváděl kolísavé výkony, sesadil Havířov z čela ligy, ale také dvakrát prohrál s průměrnými týmy Nového Jičína a Poruby.

Zápas na severu Moravy začal vlažně a dlouho se obě mužstva dostávala do tempa. Postupně však na převaze získal domácí tým, vedený zkušeným Markem Ivanem a Davidem Moravcem, a na Vrbu začala mířit jedna střela za druhou. Přesto si v této fázi hry vypracovali největší šanci svěřenci Petra Zachara, když v 8. minutě po chybě domácích v rozehrávce nahrával Ševčík Černému, zkušený prostějovský matador však prázdnou branku netrefil. Příliš šancí nepřinesla ani následná hostující přesilovka, a tak se ke slovu dostala Karviná. Ve 12. minutě sice ještě Ivan s Mikšanem selhali na prostějovském brankáři a obraně, o tři minuty později však právě první jmenovaný vybídl ke skórování Zajace, který střelou nad Vrbovo rameno otevřel skóre. Střelec branky se však nechal krátce poté vyloučit a Jestřábům se naskytla další příležitost vstřelit branku. I z počátku druhé početní výhody to vypadalo, že Prostějovu tato herní činnost ve středečním zápase příliš radosti nepřinese, v její druhé polovině však znenadání udeřilo. Nenápadnou střelou vyrovnal Jedlička. Radost Hanáků však netrvala dlouho, po jedenadvaceti vteřinách prokázala své schopnosti v přesilovce Karviná, která při signalizované výhodě zásluhou Samiece strhla vedení opět na svoji stranu. A to nebylo vše, poté co Miškan s Rosůlkem nevyužili přečíslení dva na jednoho, sebral puk do své moci Ivan, obešel dva obránce a prostřelil Vrbu. Nepovedená třetina tak skončila pro Jestřáby nepříznivě i výsledkově v poměru 1:3.

Karviná pokračovala v aktivitě i po přestávce, když pro střídajícího Vydržela v brance byla nebezpečná především Moravcova dorážka. Pak však převzali iniciativu i Jestřábi, k čemuž jim dopomohla i další přesilovka. Kromě několika ran od modré se však k ničemu vážnějšímu nedostali. Trest mohl naopak přijít v následujících minutách, kdy byli krátce po sobě vyloučeni dva Jestřábi a domácí měli k dispozici více jak minutu a půl přesilovku 5 na 3. Vydržel se musel činit, jednou ho zachránila tyč, nakonec však Prostějov oslabení přežil a vzápětí kontroval. Po dalším vyloučení karvinského hráče totiž Jedličkovu střelu od modré tečoval Duba a Jestřábi byli opět na dostřel. Avšak ne na dlouho, opět krátce po vstřelené brance neúnavný Marek Ivan doklepl puk do prázdné sítě po střele Luky. Na opětovnou dvougólovou ztrátu se hostující ekipa snažila odpovědět tou nejlepší mincí, když si připravila několik střeleckých pozic, jimiž ohrozila domácího brankáře Iláše. Poté, co domácí podruhé trefili břevno, se do obrovské šance dostal po Černého pasu Šebek, strážce karvinské svatyně mu však bleskovým přesunem ve skórování zamezil.  V závěru třetiny se aktivita dostala naopak na karvinské hole a dobrou šanci na zvýšení náskoku měli domácí v závěru třetiny, kdy po oboustranném vyloučení Finkese se Salijim a následném Kumstátově trestu získali výhodu přesilové hry 4 na 3. Naložili s ní však trestuhodně, a když unikajícího Jedličku podrazil při zakončení jeden z domácích beků, měli hosté deset vteřin před koncem jedinečnou příležitost snížit z trestného střílení. Sám postižený Jedlička se však při nájezdu ani nedostal k zakončení, čímž promarnil zřejmě klíčovou šanci na zvrat v zápase. Druhá řetina skončila vedením Karviné 4:2.

Minutu a půl trvající přesilovku z druhé části sice Baník na úvod závěrečné periody nevyužil, střelecky ale nezahálel a aktivita se mu vyplatila. Krátce po návratu Kumstáta na led totiž zakombinoval Ivan s Javínem a druhý jmenovaný prostřelil prostějovského gólmana popáté. Pak navíc dostali domácí k dispozici další výhodu, znovu zkoušeli Vydržela několika pokusy a výhodu si sami předčasně ukončili až obranným faulem. Jestřábi toho však v následné přesilovce příliš mnoho nevymysleli a největší šanci, která ještě mohla průběh zápasu zdramatizovat, si paradoxně vypracovali až po jejím skončení. Stráněl vypálil a Iláš puk vyrazil pouze na svoje břevno. Poslední desetiminutovka se pak již dohrála za rozhodnutého stavu, na čemž nezměnila nic ani další prostějovská přesilovka, během níž se Zacharovi svěřenci prakticky k ničemu nedostali. Gólovou tečku za utkáním pak obstaral hrdina zápasu Marek Ivan, který přesilovkovou ranou z mezikruží završil svůj hattrick. 

HC Baník Karviná – LHK Jestřábi Prostějov 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)Branky a nahrávky: 15. Zajac (Ivan, Rosůlek), 17. Samiec (Blatoň, Zajac), 19. Ivan (Mikšan), 34. Ivan (Luka, Javín), 44. Javín (Ivan, Deutsch), 58. Ivan (Moravec, Deutsch) - 17. Jedlička (Handl, Duba), 33. Duba (Jedlička, Šebek) Vyloučení: 9:8 + Kumstát do konce utkání, využití 1:2 (+ branka domácích při signalizovaném vyloučení)Rozhodčí: Šutara - R. Vengřín, Rožánek

Sestavy:HC Baník Karviná: Iláš - Javín, Deutsch, Kowalczyk, Zajac, Vnenk, Sznapka, Krause - Moravec, Samiec, Luka, Mikšan, Ivan, Rosůlek, Blatoň, Saliji, Nystedt, Zuber, Miczek LHK Jestřábi Prostějov: Vrba (21. Vydržel) - Kumstát, Kaluža, Jedlička, Finkes, Arnošt, Tomiga - Handl, Duba, Berčák, Černý, Šebek D., Zachar, Stráněl, Novák, Kryl, Ševčík

(zkl)

Poslat nový komentář