Dávejte si pozor, hrozí šoky z horka

Dávejte si pozor, hrozí šoky z horka
ilustrační foto

 

Tropické dny, které v posledních dnech zažíváme, nedělají dobře ani zcela zdravému organismu, natož seniorům, cukrovkářům či lidem s nemocným srdcem. Ti všichni by si v těchto dnech měli dávat pozor, omezit fyzické aktivity a hodně pít.

Horko nás nadměrně vyčerpává a můžeme se cítit unavení. Na vyšší teplotu náš organismus reaguje rozšířením cév a zvýšeným vylučováním potu, při jehož odpařování se tělo ochlazuje. Pokud dojde k prudkému zahřátí organismu, nemusí se oběhový systém vyrovnat s rozšířením cév a člověku pak může výrazně poklesnout krevní tlak. (Znáte první pomoc v takovém případě? Postiženého položit a zvednout nohy.).

„Já v těchto dnech, pokud nutně nemusím, raději ani nevycházím. Je mi už třiašedesát a navíc mám cukrovku, kterou se mi ale daří udržovat v solidních mezích,“ řekla nám paní Oldřiška z Prostějova. „Doma mám zatažené všechny žaluzie a zavřená okna, aby horký vzduch z venku nemohl dovnitř. Otvírám až večer, kdy vedro není tak úmorné a vzduch tak horký,“ dodala.

Výhodu mají ti, kdo mají doma klimatizaci, ale pozor na vysoké rozdíly venkovního a vnitřního prostoru. Například v případě klimatizovaných automobilů to lékaři pokládají za docela nezdravé. Přehnané chlazení a vysoké teplotní rozdíly, jimž jsou cestující vystaveni, lidský organismus poměrně těžko snáší. Podle odborníků by rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkovní teplotou neměl být vyšší než 5 stupňů, ale maximálně sedm stupňů.

„Jedeme zítra z Moravy domů do Čech a mám z cesty docela strach. Máme sice v autě klimatizaci, ale vezeme malé dítě a myslím, že hlavně pro děti není klimatizace moc zdravá. Naplánovala jsem, že vyjedeme co nejdříve, abychom do oběda, kdy bude pařák největší, už byli doma,“ prozradila pro Pvnovinky mladá maminka Šárka.

Na závěr ještě pár rad a upozornění, která v následujících dnech třeba oceníte.

Úpal je nemoc z přehřátí organismu a nemusí mít žádnou souvislost s působením slunečních paprsků. Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, horkou a suchou kůží – zastavuje se pocení. Jako první pomoc se doporučuje přemístění na chladnější místo, uvolnění oblečení, postiženého položit do stabilizované polohy se zdviženýma nohama. Vhodná je chladná koupel nebo ochlazení pokožky otíráním chladnou vodou. Ve vážnějších případech je lepší přivolat lékaře.

Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Na úžeh jsou citlivější lidé se světlou pletí. Vlivem slunečního záření pokožka zrudne, mohou se až vytvořit puchýře, postižený trpí bolestí hlavy, nevolností, může i zvracet. První pomoc je v podstatě stejná jako u úpalu. Obecně platí, že lidé by se neměli příliš vystavovat slunci mezi 11. a 14. hodinou.

Samozřejmostí je lehká strava (ono na vepřo-knedlo-zelo má v tomto parnu stejně chuť jen málokdo) a dodržování pitného režimu. Omezte alkohol, když už, tak je lepší lehký střik a volte spíš kohoutkovou než bublinkovou vodu.

(ok, zdroj: internet)

Poslat nový komentář