Hřbitovy se mění v ráj zlodějů, výkupny šrotu odmítají nečinnost

Hřbitovy se mění v ráj zlodějů, výkupny šrotu odmítají nečinnost
ilustrační foto PČR

 

Věnce, svícny, žardinky i obyčejné svíčky. To všechno mizí z vyzdobených hrobů. Drobné ztráty majitele sice mrzí, většinou s nimi ale nedělají nic. Horší je, když z místa posledního odpočinku nejbližších zloději odcizí měděné či mosazné lampy, rámy fotografií a dokonce i sochy.

„Z našeho hrobu v Prostějově někdo odmontoval mosaznou plastiku. Měli jsme štěstí, zřejmě ho někdo vyrušil a tak ji schoval za náhrobek,“ řekl PvNovinkám pan Jiří. Ztráta plastiky by ho mrzela stejně jako celou rodinu, hrobku zdobí už bezmála sto let. Rodina obraz po nutných opravách umístí zpět, hodlá ho ale mnohem lépe zabezpečit.

Daleko hůř dopadají jiní poškození. Zatímco zloději za ukradené kovy dostanou ve sběrně pár korun, rozhořčeným a nešťastným majitelům zůstávají jen oči pro pláč. Pachatele totiž policie jen málokdy dopadne. „Kovošroty kontrolujeme pokaždé, když se takový materiál ztratí,“ konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Podle jejich slov ale zloději s kořistí mizí do jiných okresů. Nařčení, že po totožnosti hřbitovních předmětů nepátrají, se brání i výkupčí ve sběrnách. „Nikdo vám sem nedonese celou měděnou lampu. Prostě ji rozstříhá a já nemám čas skládat jednotlivé kusy a zkoumat, z čeho asi jsou,“ nechal se slyšet majitel jedné z nich. (ber)

 

Poslat nový komentář