Pozor! Policie počítače neblokuje!

Pozor! Policie počítače neblokuje!
ilustrační foto PČR

 

Stále aktuální je varování Policie ČR, které se týká rozsáhlého šíření škodlivého kódu tzv. ransomware. V posledních dnech policisté přijímají desítky mailů s dotazy od občanů, kteří si s ním neví rady. Na monitoru se jim objevuje hlášení, že se dopouštějí trestného činu a jejich počítač bude blokován Policií ČR.

Zmíněný vir se ukazuje jako upozornění dotčeného uživatele, že jeho počítač zablokovala Policie České republiky z důvodu porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií nebo šíření spamu. Součástí tohoto upozornění je i informace o možnosti složení kauce ve výši 2000 Kč. Cílem pachatelů je tedy především vylákání finanční hotovosti od dotčených lidí. V žádném případě částku neplaťte!

Lidé, kteří se s uvedeným falešným varováním setkají, by měli aktualizovat antivirové programy, popřípadě se obrátit na odborníky na informační technologie. Pokud se vir objeví, lze podat hlášení na webových stránkách Policie ČR pomocí on-line formuláře. Případy vyšetřuje Krajské ředitelství policie ČR Jihomoravského kraje.

Vir se v české jazykové verzi začal objevovat masivně od září 2012 jako v jedné z posledních zemí EU. Podle vnějších projevů a způsobů bylo postupně zaznamenáno několik mutací. (red)

Poslat nový komentář