Nádvoří zámku bude mít nové koše

Nádvoří zámku bude mít nové koše
ilustrační foto

Na nádvoří plumlovského zámku přibudou během jara nové odpadkové koše. Město Plumlov pro tuto investici vyčlenilo dvanáct tisíc korun. 

„Když už koše a na zámku, tak by měly být historického rázu, aby to byly věci, které zapadnou do historického exteriéru. Proto paní Jenešová kontaktovala lidi, kteří byli ochotní za nevysoký peníz, vytvořit podle návrhů paní Jenešové zajímavější věci, než jsou třeba plastové koše,“ uvedl kastelán Pavel Zástěra. 

Koše na nádvoří chyběly a tato otázka je otevřená řadu let. Dříve návštěvníci házeli odpadky do drátěných konstrukcí, do nichž se usadily igelitové pytle. Toto řešení však mělo spoustu trhlin. Pro začátek je v plánu 6 nových košů. Sloužit by měly i jako ohniště pro oheň. 

Odpadkové koše pro plumlovské nádvoří vytvoří učni z olomoucké Střední školy zemědělské.„Dneska není problém najít firmu, která vám za peníze udělá cokoliv, ale tím, že tyto koše budou dělat učni, to vyjde levněji. Na této práci se podílejí i mistři. Oni tuto příležitost vzali jako výzvu a mají šanci se zase podílet na něčem jiném,“ upřesnil Zástěra. „Je to pro nás jakási vizitka naší školy. Jsme rádi, že tuto práci uvidí návštěvníci zámku. Pro naše žáky je to i zajímavá práce, mohou se pak uplatnit i v oboru jako je třeba restaurátorství,“ uvedl pan Král, pedagog ze Střední školy zemědělské v Olomouci.

Kromě košů by do budoucna mohli učni z této školy vyrobit všechny kovové doplňky, které zapadnou do historického prostředí, ať už to budou svícny, mříže, úchytky na okna a podobně. Vzniká tak dlouhodobější spolupráce s touto školou.

 (pel)

Poslat nový komentář