Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová

Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová
Foto ber
Další fotky: 
Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová
Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová
Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová
Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová
Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová
Jsme autistická společnost, říká Jiřina Prekopová

S Jiřinou Prekopovou jsem se setkala při její dvoudenní návštěvě v Prostějově. S kmotrou Mateřského centra Cipísek jsem propovídala a prosmála dvě hodiny. V 88 letech a po prodělané mozkové mrtvici je stále plná života, moudrosti, laskavosti a pozitivní energie. Ze setkání jsem odcházela s klidem v duši, se stopou pohlazení na tváři a s vědomím, že tohle setkání nebylo poslední.

Jiřinko, jste rodačka z Prostějova, dlouhá léta jste tady ale nežila. Jak jste se v Prostějově ocitla?

Prožila jsem zde mládí, v roce 1968 jsem jako redaktorka stála za vůbec první Štafetou, která v Prostějově vyšla. Tak nějak na stálo jsem se vrátila před osmnácti lety, kdy mne zakladatelka centra Jitka Zapletalová požádala, abych se stala kmotrou Cipíska. Velmi ráda jsem přijala a od té doby se do Prostějova vracím pravidelně na besedy, semináře.

Netajíte se tím, že jste prodělala vážnou nemoc. Ovlivnilo to Vaši práci, život?

V roce 2014 jsem prodělala mozkovou příhodu. Ale to není žádná příhoda, to je velký průser. Hlava je naštěstí v pořádku, ale omezilo mne to třeba v tom, že už nemohu řídit, takže jsem odkázaná na druhé. To je asi největší problém, jinak už všechno zvládám. A práci to neovlivnilo, mám plný letošní diář a už píšu do toho na rok 2018.

Budete cestovat do ciziny, nebo to bude pouze po České republice?

Cestuji v podstatě pořád, jedenáct měsíců žiji v Praze, ten dvanáctý u Bodamského jezera v Německu. Ale v nejbližší době mě čeká červencová cesta na Velehrad, kde mám převzít ocenění za práci pro rodinu. V příštím roce pak poletím do Mexika, kde už mnoho let, stejně jako ve Venezuele a Peru, funguje Institut pevného objetí. Budu předávat certifikáty jeho žákům. Jsem totiž čestná prezidentka.

Když k tomu připočítám aktivity, kterým se věnujete v Praze, Váš program je náročný...

V Praze bydlím v Rezidenci Rosa, což je rezidenční bydlení pro seniory Snažím se své spolubydlící rozpohybovat, vrátit do života, bavit depresí. Je to taková moje soukromá mise. Také ráda dodnes hraji divadlo. A role si vybírám, nejraději hraji prostitutky, čarodějnice a podobné hodné holky. (Smích)

Jak byste zhodnotila současnou společnost?

Jedním slovem? Autistická. Každý sedíme v tom svém „autě“ a nic jiného nás nezajímá. Každý má svůj svět, nehodlá se o něj dělit a nechce ani vstoupit do světů těch kolem.

V říjnu oslavíte osmaosmdesáté narozeniny. Požehnaný věk, na Vás se ale moc nepodepsal. Máte pořád spoustu plánů?

Dokud žijeme, nedejme se. A já mám ještě moc práce, musím těšit, podporovat, léčit. Dokud žiju, myslím a cítím, budu to dělat dál. Přestanu, až ucítím, že přišel můj čas. Nebudu nikomu na obtíž, nechci, aby byl můj život uměle prodlužován. Přestanu jíst a odejdu. Tak jsem se rozhodla a tak to bude. Protože kdysi jsme tak odcházeli normálně. Věděli jsme, že náš čas je vymezen a věděli to i ti kolem nás.

Velmi se těším na další setkání s touhle úžasnou dámou. Čeká ji totiž schůzka s jinou dámou, velkou osobností prostějovské kulturní scény, Evou Suchánkovou. Neviděly se přes 60 let. (ber)

 

 

 

 

 

Kdo je Jiřina Prekopová

 

PhDr. Jiřina Prekopová publikuje též pod jménem Jirina Prekop, je česká dětská psycholožka a autorka populárně naučné literatury z oblasti dětské psychologie a výchovy, která působí v Německu. Narodila se 14. října 1929 v Prostějově, kde prožila mládí.DNeměla na růžích ustláno. Její muž Valentin byl jako politický vězeň patnáct let na uranu. Po roce 1968 měla dr. Prekopová politické problémy a protože nechtěla riskovat, že jejího muže znovu uvězní a ona sama bude bez práce, rozhodli se pro odchod do exilu. Otevřela si úspěšnou praxi v německém Stuttgartu, kde se věnovala práci s problémovými dětmi. Napsala řadu knih, kniha Malý tyran popisující až příliš liberální výchovu rodičů v západním světě, vzbudila velký zájem. Při práci s autistickými dětmi vyvinula metodu pevného objetí, která se nyní vyučuje po celém světě, mj. v Rakousku, v Rusku, v Mexiku či ve Venezuele. Protože dlouhá léta vězení nechala na Valentinu Prekopovi zdravotní následky, nemohli mít dítě.

Doktorka Prekopovátak našla smysl svého života ve své práci. Společně se zakladatelem rodinných konstelací Bertem Hellingerem vyvinula terapii, které dnes říká Škola lásky v rodinách. Jejím cílem je obnovit vztahy v rodině tak, aby láska proudila.

 

Komentáře

Jiřina Prekopová se narodila v Olomouci...

Poslat nový komentář