Oddíl Judo Sokol I Prostějov má za sebou úspěšnou sezónu

Oddíl Judo Sokol I Prostějov má za sebou úspěšnou sezónu
Foto Sokol Prostějov I
Další fotky: 
Oddíl Judo Sokol I Prostějov má za sebou úspěšnou sezónu

Turnajem O pohár starosty obce Dobrá, který pro Prostějov ukořistil benjamínek David Zaoral, skončila prostějovským judistům letošní sezóna. A byla to sezóna nadmíru úspěšná. Prostějovští bojovníci získali letos dva týmové poháry a 134 individuálních medailí, z toho 40 zlatých, 47 stříbrných a 47 bronzových.

Na domácích turnajích v ČR byli nejúspěšnější mladší žák Matyáš Roubík a benjamínek David Zaoral.
Roubík dosáhl 12 individuálních vítězství, šestkrát obsadil druhé místo a pětkrát třetí.
Zaoral sezónu ukončil se ziskem 14 individuálních vítězství, 13 stříbry a dvěma bronzy.
Oba zmiňovaní závodníci krom pravidelné účasti na regionálních turnajích v celé ČR a více než třetinovém podílu na všech medailích oddílu získali též cenná umístění na mezinárodních akcích a v mistrovských soutěžích.

Prvním jarním vrcholem sezóny byl turnaj třinácti zemí Pokořujeme hranice v polském Bielsko-Biala, kde Roubík i Zaoral obsadili v konkurenci pěti stovek závodníků sedmé a páté místo.
Vynechat nelze ani Mistrovství euroregionu Beskydy, kde pro Prostějov získal titul mistra benjamínek Michal Mejzlík.
Hlavní událostí jara pak byla prostějovská Velká cena Zdeňka Ludvíka. Memoriál jedné z nejvýraznějších postav českého juda byl velmi úspěšný a potvrdil meziročně rostoucí trend v počtu závodníků i jejich kvalitě.
V letošním roce se Velké ceny zúčastnilo 214 judistů z 22 oddílů v kategoriích od nejmladších benjamínků po starší žáky, což je o téměř pětinu více než loni. Tým Sokola I Prostějov výrazně uspěl výsledky benjamínků. V družstvech získal dva poháry, za dvě druhá místa ve věkových kategoriích U9 a U11. Prostějovští borci nato vybojovali též čtrnáct individuálních medailí.

Roubík i Zaoral na podzim pokračovali v bojích na mezinárodním poli na Slovensku v Galantě, kde se setkalo pět stovek kvalitních soupeřů z ČR, SR, Maďarska, Polska, Rakouska a Rumunska.
Matyáš Roubík získal třetí místo a bronzovou medaili, David Zaoral z Galanty dovezl stříbro.
Skutečné top akce letošního roku ale na prostějovské judisty čekaly až na konci listopadu.
Velmi hodnotný výsledek přivezl Matyáš Roubík z Českého poháru mladších žáků, kde ho jen jeden trest shido dělil od prakticky jistého medailového umístění. I tak je celkové sedmé místo vynikajícím úspěchem. Pro Vánoční bonus si Roubík dojel na Mikulášský turnaj ve Žďáru nad Sázavou, kde s přehledem zvítězil a krom turnajového vítězství se stal i Mistrem republiky České obce sokolské.
Trojitý stoprocentní úspěch pak zaznamenal David Zaoral, který se jako mladší v kategorii U9 stal jak Mistrem Moravy pro rok 2015, tak Mistrem republiky ČOS a nádavkem ještě vítězem Mikulášského turnaje ve Žďáru. Titul druhého více-mistra Moravy pro rok 2015 získal v kategorii U11 Jakub Vejmola. Lehké zaváhání, kdy o třetím místě rozhodovalo pouze jedno juko, si poté vynahradil vybojováním titulu Mistra republiky ČOS ve Žďáru.

Množství cenných kovů z menších turnajů a úspěchy dvojice Roubík & Zaoral na mezinárodních soutěžích a republikových mistrovstvích ukazují jak potenciál klubu, tak zejména kvalitní práci šéftrenéra oddílu Zdeňka Gottwalda.
Nejen za výsledky dětí si však Zdeněk Gottwald zasluhuje patřičnou úctu. K náročnému civilnímu povolání a službě v aktivních zálohách armády ČR, navíc studuje na trenérskou licenci první třídy, od září připravuje novou vlnu nováčků a k tomu ještě nezřídka obětuje poslední zbytky volného času, aby děti podpořil na závodech.
Není ale jediný. Výraznou pomocí se stali v poslední době Pavel Šabacký, držitel osmého místa z Mistrovství světa veteránů.
Prakticky všechny aktivity dětí jsou krom startovného financovány rodiči. Díky spolupráci a podpoře sponzorů, se nám v letošním roce daří vytvořit si v rozpočtu menší rezervu na zakoupení základních cvičebních pomůcek, jako nové žíněnky, knihy či instruktážní DVD, vše však ale v omezeném množství.
Stále však představa, že by děti mohly dvakrát do roka vycestovat na velké mezinárodní závody do Německa či Holandska jako tým a vyrazit o prázdninách na týmové soustředění, či zaplatit rozšířený trénink s někým ze širší světové špičky, zůstává spíše v rovině sci-fi, stejně jako kvalitní kamera pro video-rozbory a někdo, kdo by se jí na turnajích věnoval bez toho, aniž by hlídal rozcvičení, nástupy na zápasy, váhu, registrace, korektní zařazení závodníků do kategorií, či zda se mu někdo ze svěřenců zrovna nehoupe na laně u stropu tělocvičny.
Sci-fi, která už je ale realitou v každém druhém klubu v Brně, Ostravě, Hranicích na Moravě či v Olomouci.
Dostatečným zadostiučiněním je nám ale fakt, že i přes luxusní materiální zázemí konkurence naše děti tyto pravidelně porážejí. Právem pak patří obrovský dík našim sponzorům, podnikům Mayer a Elsyst, dále městu Prostějov, Olomouckému kraji a spoustě dalších sympatizantů a podporovatelů, jejichž zásluhou udržujeme alespoň status quo.
Rozpočet klubu by pro ideální činnost potřeboval nejméně 200 000 korun na sezónu. Z těchto peněz by klub dokázal zajistit v obou polovinách sezóny nejméně výjezd na dva velké mezinárodní turnaje, dvě delší soustředění v zimě a v létě a doplnění výše zmíněného technického zázemí.
Je to podivný pocit, když člověk vidí miliony korun, které jsou vydávány na komerční soutěže dospělých, kde je prostějovský rodák leckdy častým zjevem, jako voda na poušti.
Vždyť naše vlastní děti, jsou bez nadsázky budoucností tohoto města.

Závěrem nám dovolte popřát vám, ať radostné poselství Vánoc naplní naše srdce a přetrvá spolu se zdravím, štěstím a Božím požehnáním po celý příští rok 2016!

za oddíl Judo Sokol I

Dr. h.c. Michal J. L. Mejzlík, jednatel oddílu

Komentáře

Gratuluji. Good job.....

Poslat nový komentář