Tento víkend útok klíšťat na nejvyšším stupni škály!

Tento víkend útok klíšťat na nejvyšším stupni škály!
ilustrační foto

 

Pobyt v přírodě může někdy končit problémem. Varování přichází od Státního zdravotního ústavu a Ministerstva zdravotnictví a upozorňuje na vysokou aktivitu klíšťat. Nejvyšší riziko platí v těchto dnech také pro Moravu.

„Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují,“ popsal Libor Mazánek z oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci. Podle jeho slov se klíšťata, vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí, naopak vyhýbají otevřeným, osluněným suchým místům a také na rašeliništím a trvale podmáčenému terénu.

Jakou mají odborníci pro Moravu předpověď?

                pátek sobota neděle pondělí

                28.6.  29.6.   30.6.    1.7.

Stupeň

aktivity      8       9         9         9

(zdroj: khsol)

Stupně aktivity klíšťat

Stupeň 1 a 2, malé riziko

Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací je dobré zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas se prohlédnout, zejména kalhoty. Večer a ráno je nutná prohlídka těla.

Stupeň 3 a 4, mírné riziko

Stupeň 5 a 6, středně velké riziko

Odborníci radí použít repelent a nesedat nebo nelehat si v porostech.

Stupeň 7 a 8, velké riziko

Repelent a opět varování nesedat a nelehat si v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.

Stupeň 9 a 10, nejvyšší riziko

Repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat. (zdroj: Státní zdravotní ústav),(kaa)

Poslat nový komentář