Klíšťata budou o víkendu mimořádně aktivní

Klíšťata budou o víkendu mimořádně aktivní
ilustrační foto biolib.cz

Stupněm deset označují na tento víkend aktivitu klíštěte obecného Státní zdravotní ústav a Český hydrometeorologický ústav. Vysoká aktivita znamená vyšší riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou.

"Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa," uvádí zdravotníci. 

"Zima klíšťatům neuškodila. A teď začátkem května, jak se oteplí, aktivita klíšťat bude maximální,“ varoval Libor Mazánek, vedoucí oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci. Podle něj stačí infikované klíště nakazit člověka za tři hodiny. (ber)

 

 

Poslat nový komentář