Po stopách čarodějnických procesů se můžete vydat na Jesenicko

Po stopách čarodějnických procesů se můžete vydat na Jesenicko
ilustrační foto

Magie, tajemství, strach. Hrůzu honů na čarodějnice, které zachvátily Evropu v 17. století, si mohou nyní občané i návštěvníci Olomouckého kraje připomenout v expozicích v Šumperku a Jeseníku.

„Jesenická expozice je po odborné, technické i výtvarné stránce zcela ojedinělou stálou výstavou, situovanou ve Vodní tvrzi v Jeseníku,“ uvádí další pamětihodnost v Olomouckém kraji ředitelka Muzea Olomoucké pevnosti a tvář kampaně Nejezděte jinam Markéta Záleská. „Čarodějnické procesy, které výstava mapuje, probíhaly v jesenickém regionu v letech 1622-1695 a vyžádaly si 250 nevinných obětí,“ doplňuje Markéta Záleská s tím, že Jesenicko se v té době stalo jedním z center neblaze proslulých inkvizičních tribunálů.

Unikátní na návštěvě muzea je zejména využití audioprůvodce, který představuje téma čarodějnických procesů ve čtyřech jazykových mutacích. Součástí prohlídky je také filmové provedení prvního čarodějnického případu na Jesenicku s Barborou Schmiedovou pomocí speciálního zařízení FogScreenTM, které děj zaznamenává nikoliv na plátno, ale do suché mlhy. Vlastivědné muzeum Jesenicka je tak prvním muzeem u nás, které se rozhodlo toto speciální promítací zařízení používat. Ojedinělost jesenického počinu pak podtrhují také trojrozměrné repliky mučicích nástrojů nebo autentické doklady z tehdejší doby.

Kampaň „Nejezděte jinam“ v těchto dnech ve větších městech Olomouckého kraje vyzývá občany regionu, aby svoji pozornost při plánování dovolené zaměřili i na památky a zajímavosti, které mají takříkajíc za rohem. Celkem dvanáct mutací reklamy s tváří ředitelky Muzea Olomoucké pevnosti Markéty Záleské zve turisty na návštěvy pamětihodností na Zlatohorsku, Javornicku, Jesenicku, Šumpersku, Hanušovicku, Uničovsku, Olomoucku, Litovelsku, Prostějovsku, Přerovsku, Lipensku a Hranicku.

(red)

Poslat nový komentář