Žně na Hané zakončí tradiční „Domlácená“ v Pivíně

Úroda je na žebřiňáku a ženci ji svezou k mlátičce.
ilustrační foto

Stejně jako každý rok, tak i letos „zakončí“ žně na Hané „Dožatá v Pivíně.“ Ani letos tedy nepřijdou milovníci folklóru o skvělou podívanou na to, jak si se sklizní úrody poradili naši předkové. Tradice a lidové zvyky oživí v sobotu 18. srpna od 14 hodin Divadelní spolek Větřák v Pivíně.

Scénář každoročních dožínek je v podstatě neměnný. Poslední obilné klasy padnou pod ostře nakutýma kosama na záhumenku pivínského pana hospodářa ještě před dobrou hanáckou svačinou, pak už se sekáči vydají s úrodou naloženou na žebřiňáku do vsi, aby předali dožínkový věnec svému chlebodárci. Pak už je na řadě jen poslední dějství, a tou je vémlat na stařičké mlátičce Wikovce z roku 1937. Domláceno bude za chviličku a za odměnu se všichni účastníci domlácené i přihlížející návštěvníci pobaví při tanečních vystoupeních oblíbených hanáckých souborů Hanáci z Hrušky, dětský folklórní soubor Kláseček či folklórní soubor Kořeňák z Kořence. To vše proloží známými a oblíbenými hanáckými písničkami kapela Vřesovanka, mužský pěvecký sbor Rovina a muzika souboru Klas Kralice na Hané. Samotný závěr bude patřit skupině DUEL.

„Srdečně všechny zveme k sousedskému posezení, pobavení, bude něco dobrého v udírně i u pípy,“ láká k návštěvě principál Divadelní společnosti Větřák Jiří Vrba. Díky té správné špetičce humoru a recese přináší každé vystoupení Větřáku nejen poučení, ale i pohodu a dobrou zábavu. Pivín patří k několika málo obcím, které stále dodržují zvyky předků a lidové tradice, ať už jsou to Ostatky, pálení čarodějnic, stavění a kácení májky, kosení trávy či Domlácená.

(jap)

Poslat nový komentář