Co týden dal (29. 10. - 3. 11.)

Co týden dal (29. 10. - 3. 11.)
ilustrační foto

V úterý oznámil prostějovský poslanec za ODS Radim Fiala, že končí ve všech funkcích v orgánech ODS a odchází ze strany. Jako důvod uvedl neustále se prohlubující názorové rozdíly mezi ním a Petrem Nečasem (a vedením občanských demokratů vůbec) především v oblasti zyvšování daní. Ne, že bych do toho viděla, ale zaráží mě na tom několik věcí. Radim Fiala po celé volební období patřil k poměrně málo aktivním poslancům. Například v roce 2011 byl u 544 hlasování nepřítomen, 189x byl omluven a u 140 hlasování se zdržel. Procento jeho aktivního hlasování v tomto roce bylo vyjádřeno číslicí 65. Co mě však zaujalo mnohem víc, byla tisková zpráva, kterou jsem obdržela už 17. října 2012. Tehdy se sešel okresní sněm ODS a jeho delegáti zvolili vedení strany na Prostějovsku na příští dva roky. Mimo jiné bylo v této zprávě uvedeno, že delegáti nominovali kandidáty do nejužšího vedení ODS – do výkonné rady – a že nominaci již znovu nezískal dosavadní člen tohoto orgánu z Prostějovska Radim Fiala. Dám-li si tyto dvě zprávy do souvislosti, připadá mi to docela zajímavé. Vám ne?

Lidem se prý moc nedaří a přestávají utrácet. Doplácejí na to hlavně majitelé restaurací a pohostinství. Z celkového počtu firemních bankrotů jich v říjnu bylo nejvíc právě v pohostinství – za jediný měsíc prý padlo na pět desítek těchto podniků. A tak asi dobrou cestou se vydali nájemci jedné z tradičních prostějovských hospod. Prostě zavedli večer s živou hudbou. Každý čtvrtek vás tu dva výborní hudebníci – Paulí a Slavoj – vrátí o hezkých pár let zpátky, do dob mládí. V repertoáru mají kromě country skoro cokoli a mají úspěch. Tento čtvrtek v osm večer nebyla v jindy poloprázdné hospodě volná židle.

Máme za sebou Dušičky. Letos jsme výzdobu zvládli dřív a v pátek jsme to vzali příjemnou odpolední procházkou pěšky jen s balíkem skleněných lampiček. Zapálili jsme je na hrobech příbuzných, na vsypové loučce a u zvoničky za všechny přátele, kteří tu s námi už nejsou. A já jsem byla pyšná na krásně upravené cesty a různá zákoutí. Jsem přesvědčená, že prostějovský hřbitov patří mezi nejkrásnější široko daleko. A že ti, kdo se o něj mají starat, to dělají dobře. Letos mě třeba příjemně překvapili „svíčkomatem“ kousek od obřadní síně.

Týden skončil skvěle. Postaraly se o to Lucie Šafářová a Petra Kvitová. Česko díky jim obhájilo vítězství ve FED Cupu. Teď si ještě přejme, aby se stejně skvělá atmosféra a výborný výsledek opakoval na stejném místě za pár týdnů při Davis Cupu.

Olga Katolická

 

Poslat nový komentář