Litovelský ležák absolutním vítězem Zlaté pivní pečeti

Litovelský ležák absolutním vítězem Zlaté pivní pečeti
Ležák Litovel Premium se stal šampionem soutěže EXTRA Zlatá pivní pečeť 2013.

Ležák Litovel Premium zvítězil nejen v příslušné kategorii světlých ležáků, ale stal se šampionem celé soutěže EXTRA Zlatá pivní pečeť 2013. Svoji jedinečnou chuť a prvotřídní kvalitu obhájil mezi 550 pivy z celého světa. Do Litovle tak putuje „tuplák“ v podobě 2 zlatých medailí pro Litovel Premium, dále zlatá medaile pro nealkoholické pivo a bronz, který získal Litovel Dark, tmavé výčepní. Celkem čtyři medaile opět zpečetily prvotřídní kvalitu piva Litovel. Jde o mimořádný úspěch značky, kterým pivo z Hané  navazuje od roku 1990 na více než 80 získaných ocenění, mezi kterými je také loňské vítězství v degustační soutěži Zlatý pohár Pivex pro Litovel Free a titul České pivo 2012 pro Litovel Premium.

Na pivu z Litovle degustátoři vysoce hodnotí nejen jeho chuť, hořkost a výborný říz, ale především celkovou osobitou charakteristiku. Tu ovlivňují domácí suroviny stejně jako tradiční výroba piva  a orientace na kvalitu.

„U nás se medaile staly takřka tradicí, která samozřejmě zavazuje. Letos pivovar slaví 120 let a po celou tuto dobu se držíme klasické výroby piva, řemesla, které má na Hané stoleté kořeny. U nás nikdy neuvidíte, že pivo ředíme vodou nebo že na něj spěcháme. Dostává vždy správný čas k dozrávání i kvašení a to v pivu dokážete vnímat. Ovlivňuje to i jeho pitelnost, která se z řady piv v posledních letech vytratila,“ říká zkušený pivovarník a sládek pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Úspěch piva Litovel Premium je o to cennější, že jde o vítězství v celé soutěži. Ležáky jsou chloubou každého pivovaru a prestižní záležitostí také co do konzumace. Naopak nealkoholické pivo je dnes běžné pití a zdravá alternativa všem slazeným nápojům. Proto se těší vysoké oblíbenosti v souvislosti s měnícím se životním stylem. "Nealko pivo u nás vzniká technologií zkráceného kvašení. Ta  omezuje vznik alkoholu na minimum, takže se v těle odbourává ihned po napití," říká sládek a poukazuje  na nutnost potlačení mladinové příchuti nealko piva a vyladění chuťových vlastností. Litovel  Free je oblíbený i proto, že dnes  je  jeho chuť velmi blízká běžnému pivu.

23. ročníku soutěže Zlatá pivní pečeť se zúčastnilo  celkem 110 pivovarů.

V několika kategoriích spolu soutěžilo více než 550 vzorků, mezi nimi také piva z Japonska, Norska, Arménie, Ruska, Belgie, Běloruska, Nizozemska nebo Kazachstánu. Táborské slavnosti jsou podle organizátorů třetím největším pivním festivalem na světě. Významnější akce pořádají pouze v americkém San Diegu nebo v německém Norimberku. Pivo Litovel si z této soutěže za posledních dvanáct let odvezlo už 33 medailí.

(red)

Poslat nový komentář