Chce se mi dupat a řvát!!!

Chce se mi dupat a řvát!!!
ilustrační foto

 

Na nic nejsou peníze. Minulý týden jsem psala o tom že se ruší kroměřížská léčebna pro děti trpící tupozrakostí a šilhavostí. Byla nejstarší u nás a jediná na Moravě. Nyní se dozvídám, že se zřejmě nejpozději do podzimu uzavře jeden z nejmodernějších a nejrenomovanějších provozů v krkonošských Janských lázních – dětská léčebna Vesna.

 

Vesnu postavili italští stavbaři v roce 1981 na lesní mýtině. Jedinečnost zdejší léčby dětí vyplývá především v šanci malých pacientů pokračovat během léčebných procedur v normální školní docházce i středoškolském studiu. Pokud vám jméno léčebny nic neříká, patříte k těm šťastným – Janské lázně se totiž před lety dostaly do podvědomí celého světa jedinečným programem pro léčbu a rehabilitaci malých pacientů po dětské obrně. Zdejší lékaři dokázali postavit na nohy tisíce dětí...

Nová jména asi na seznam nepřibudou. Hospodaření lázní skončilo loni propadem a první čtvrtletí letošního roku ztrátu prohloubilo. Obecně to způsobilo zkrácení a ztížení dostupnosti pojišťovnami hrazených lázeňských pobytů – kvůli tomu tržby klesly až na polovinu.

Konec Vesny znamená uzavřít v Evropě ojedinělé zařízení schopné vracet nemocné děti do normálního života. Snaha odvrátit zánik léčebny Vesna vedla veřejnost k petici podepsané za necelý týden skoro 2,5 tisíci lidmi. Kdybych tu petici měla k dispozici, podepíšu ji stokrát.

Je mi hanba. Je mi hanba za vládu, která mluví o boji proti korupci a přitom každý týden vypluje na povrch nějaká informace o tom, že tu či onde se vytunelovaly státní nebo evropské peníze... Je mi hanba za společnost, která dovolí, aby prostřednictvím televize žebrali rodiče o peníze na léčení svých dětí... Stydím se za stát, který na jedné straně dovolí svým úředníkům pobírat statisíce ve správních a dozorčích radách polostátních či soukromých firem a na straně druhé zavírá léčebny, kde vraceli zdraví dětem...

Chce se mi dupat a řvát. Jenže mám pocit, že každý kolem mne má těch svých starostí až nad hlavu...

Olga Katolická

Poslat nový komentář