Rarita? Strom plný květin v botanické zahradě

Rarita? Strom plný květin v botanické zahradě
ilustrační foto
Další fotky: 
Rarita? Strom plný květin v botanické zahradě
Rarita? Strom plný květin v botanické zahradě

Strom nebo květina, říkají si návštěvníci prostějovské botanické zahrady při pohledu na exotické květy vysokého stromu. Říká se mu liliovník tulipánokvětý. Pochází z Ameriky a do Evropy se rozšířil jako parkový a okrasný strom v roce 1663.

Strom s listy většími než ruka velkého chlapa se vidí málokdy a nenechá nikoho na pochybách, že je skutečnou vzácností, jejíž výška se v dospělosti může vyšplhat až nad dvacet metrů.

Květy se objevují na začátku léta a mají tvar malých tulipánů. Okvětní plátky jsou zelenožluté se širokým nápadným oranžovým pruhem ve spodku kalichu. Uvnitř se nachází bohatý trs krémově nažloutlých tyčinek, které květu rovněž dodají na atraktivitě.

Liliovník poskytuje lehké, snadno zpracovatelné dřevo, které je vhodné na zhotovování různého nářadí a doutníkových krabiček. Dřevo se dobře leští a moří, proto se z něj také vyrábí nábytek. Hořká kůra z mladých větví a kořenů se používá proti horečkám místo chininové kůry. Kůra liliovníku obsahuje alkaloid tulipiferin, který drasticky působí na srdce a nervovou soustavu.

V Čechách byl tento strom poprvé vysazen roku 1865 v Hluboké nad Vltavou, kde roste dodnes a patří mezi památné stromy.

Prostějovský liliovník je podstatně mladší, jeho stáří je kolem pěti desítek let. „Nic mu to ale na kráse neubírá,“ chválí okouzlení návštěvníci zdejší raritu.

Liliovníku se nedá upřít mohutnost ani dlouhověkost, ve své vlasti se dožívá až tří set let a dorůstá šedesáti metrů (ber)

 

Poslat nový komentář