Na poli nám klidně roste antabus

Na poli nám klidně roste antabus
ilustrační foto
Další fotky: 
Na poli nám klidně roste antabus

Je štíhlá, hojná, roste hlavně tam, kde se dobře hnojí a existuje jí na devadesát druhů. Jmenuje se hnojník, je to houba a její jediný druh můžete konzumovat jedině tehdy, když si odpustíte alkohol. Působí totiž jako antabus.

„Když jsem v poli za Prostějovem zahlédl kolonii hub, moje houbařské srdce zaplesalo. Až při bližším pohledu jsem zjistit, že řízky ani polévka z toho nebudou. Kdysi dávno jsem polévku uvařil, snědl jsem ale pár soust a nechal toho. Jsou houby mnohem chutnější," napsal k fotografii pan Karel.

Využití ale tahle houba mít může. Její jediný jedlý druh, hnojník obecný, je jedlý pouze za předpokladu, že se po jeho konzumaci nepožije alkohol, především pivo. V kombinaci s alkoholem působí jako antabus, lék, který se podává při léčbě alkoholismu. Současným užitím alkoholu s houbou dojde k nepříjemným příznakům, mezi které patří zarudnutí, dechové obtíže, bolení hlavy, bušení srdce či zvracení. Takže chcete-li některé alkoholiky "zastrašit" a dát jim šanci stát se abstinenty, vyrazte na hnojníky. Rostou až do listopadu. (red)

 

 

Poslat nový komentář