Dnes je mezinárodní Den leváků

Dnes je mezinárodní Den leváků
ilustrační foto internet

13. srpen je dnem mnoha významných osobností. Půjde například o slavného malíře Leonarda da Vinciho, Napoleona, Charlieho Chaplina či fyzika Alberta Einsteina. Přihlásit se k tomuto dni může též Barack Obama, Julia Roberts, Bill Gates nebo třeba tenistka Martina Navrátilová. Ti všichni užívali nebo užívají levou ruku častěji než pravou. Ti všichni jsou leváci. Dle statistik k nim patří každý desátý. Více leváků přitom najdeme mezi muži než mezi ženami. Mimochodem, levákem je i legendární kreslený Bart Simpson.

13. srpen jako Den leváků vyhlásila v roce 1976 Mezinárodní asociace leváků (Lefthanders International). Chce tak upozornit na problémy, s kterými se leváci v pravorukém světě dennodenně potýkají. Mezinárodní den leváků je zároveň oslavou této jedinečnosti, která jde nezřídka ruku v ruce i s vyšší inteligencí, lepší pamětí nebo řečnickým uměním. Na druhé straně jsou leváci dle některých studií náchylnější na zdravotní komplikace, mají obtíže s imunitním systémem, alergiemi či poruchami spánku. Nejenže se musejí naučit používat předměty určené pro praváky, ale setkávají se i s všeobecným nepřijetím jejich odlišnosti. I u nás byli ještě v šedesátých letech leváci násilně přeučováni na praváky. To bohužel způsobilo levákům řadu problémů, protože znamenalo velký zásah do fungování jejich mozku. Trpěli pak nejenom psychickými problémy, ale také problémy s motorikou, řečí, pamětí, zvýšenou agresivitou nebo extrémní plachostí apod., a to mnohdy až do dospělosti. Dodnes jsou leváci odsuzováni například v arabských zemích, kde se levá ruka užívá v intimní hygieně a je tak považována za nečistou. (red)

Komentáře

Jsem levák a jsem na to pyšný.Psal se rok 67 kdy jsem v první třídě začal psát levou rukou a moje třídní byla paní učitelka.Po nástupu do druhé třídy v roce 68 jsem musel začít psát pravou rukou a té samé učitelce říkat soudružko.

Poslat nový komentář