Hřbitov září, kolumbárium strádá

Hřbitov září, kolumbárium strádá
Foto ber
Další fotky: 
Hřbitov září, kolumbárium strádá
Hřbitov září, kolumbárium strádá
Hřbitov září, kolumbárium strádá

 

Zatímco hlavní alej, vsypová loučka, vodovod či osvětlení se na Městském hřbitově oprav dočkaly, kolumbárium s přilehlou arkádou zatím pozornosti města uniká. Stavba z roku 1932 si ale péči zaslouží. Hlavně proto, že na střeše hlodá zub času.

 

"Byla jsem se podívat u pomníku letce Jindřicha Prokopa, který je v arkádě vedle kolumbária. Deska krásná, kytky kolem... Ale ten strop. No, a když jsem nahlédla do samotného kolumbária, docela jsem se otřásla. Tam je to jedním slovem - strašné," popsala návštěvu pietního místa Jana Nešporová.

Město podle tiskové mluvčí Jany Gáborové o technickém stavu kolumbária ví. "Celková rekonstrukce kolumbária je evidována v seznamu investičních akcí, neboť svým rozsahem překračuje běžnou opravu nebo údržbu. Je to investice, o jejíž realizaci bude rozhodováno při sestavování rozpočtu na příští rok," řekla PvNovinkám Gáborová. Slavnostní otevření městského hřbitova se v Prostějově se uskutečnilo 27. května 1900, pohřbívat se začalo 1. července téhož roku. Roku 1931 byl na hřbitově vybudován urnový háj a v jeho sousedství bylo vystavěno v roce 1932 podle projektu prof.arch. Václava Jeřábka kolumbárium. Prostějovský hřbitov patří mezi nejhodnotnější secesní hřbitovy u nás. Celý areál hřbitova je kulturní památkou, některé významné hroby jsou navíc samostatnými kulturními památkami. V současné době je na hřbitově zhruba 13 000 hrobových míst. (ber)

 

 

 

Poslat nový komentář