Svět není černobílý. Ani v zimě, říkají strážníci

Svět není černobílý. Ani v zimě, říkají strážníci
ilustrační foto

Teploty venku se pohybují kolem nuly, fouká a psa by nevyhnal. Právě v těchto časech strážníci několikrát denně vyjíždí na oznámení týkajících se bezdomovců. Někdy je oznámení motivováno starostí o jejich zdraví, avšak mnohem častěji se jedná o stížnosti na jejich jednání a chování.

V chladných dnech se totiž bezdomovci logicky stahují do míst, která poskytují zdroj tepla. Leckdy je tak oznamovatel vyděšen, když jde do sklepa pro rybízovou marmeládu a před kójí mu leží nevábně vonící hromada šatstva a naditých igelitek, která se pohne. Jindy je pak vítaným místem pro zahřátí nezabezpečený prostor bankomatů v bankovních ústavech. Asi nikomu nedělá dobře vybírat hotovost z přístroje, kolem něhož leží omotán jiný člověk.

Dalšími místy, která přitahují lidi bez domova, jako lampa můry, jsou čekárny v nemocnicích, obchody a uzavřené zastávky.

A protože svět není černobílý, jsou strážníci postaveni mezi dva mlýnské kameny. Na jedné straně s těmito lidmi soucítí (pokud tedy nejsou ve stavu permanentního alkoholového opojení) a snaží se jim doporučit místa k legálnímu přečkání mrazů. Na druhou stranu se snaží pomoci majitelům a uživatelům dotčených nemovitostí. Pak to bohužel končí tím, že se se stejnými lidmi setkávají během dne několikrát, když se dotyční přesouvají z místa na místo. Právě tito lidé pomoc odmítají a nehodlají vystoupit z nekonečného kolotoče: zima, hnízdo, stížnost, hlídka, zima, hnízdo, stížnost, hlídka. Často pak ventilují svou frustraci agresivitou vůči narušiteli.

„Doufejme tedy, že se teploty nebudou pohybovat nízko příliš dlouho. Nicméně počítáme s tím, že nás bude tahle činnost zaměstnávat ještě několik týdnů," posteskl si Miroslav Komínek, zástupce ředitele Městské policie Přerov. (ber)

Ilustrační foto: MP

Poslat nový komentář