Před jízdou je třeba z aut odstranit led, námrazu i sníh, varují policisté

Před jízdou je třeba z aut odstranit led, námrazu i sníh, varují policisté
ilustrační foto

Začíná mrznout a zima už nezadržitelně klepe na dveře. Sníh, led a námraza mohou mnohdy velmi zkomplikovat silniční provoz. Řidič, který nemá kvůli nedostatečně odstraněné námraze či nánosu sněhu dobrý výhled z vozidla, ohrožuje nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu.

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, jasně říká, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Nesmí řídit ani vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

„K jedné takové nehodě, při níž se uvolnil led z plachty návěsu a poškodil čelní sklo nákladního vozidla, došlo nedávno na silnici mezi Leštinou a Hrabovou na Zábřežsku. Vznikla při ní škoda za 15 tisíc korun. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Za nedodržení výše uvedených povinností mohou policisté řidičům na místě uložit pokutu do 2 000 korun. Ve správním řízení pak hrozí pokuta ještě vyšší, od 1500 – 2 500 korun. (red)

Foto: PČR

Poslat nový komentář