Nová výstava obrazů v kavárně Národního domu

Navrátilova plastika Nit života ozdobila Smetanovy sady.
Navrátilova plastika Nit života ozdobila Smetanovy sady.

V galerii kavárny Národního domu se v současné době představuje mladý slovenský výtvarník Martin Navrátil. Všestranně nadaný umělec vystavuje obrazy a kresby, které jsou nejen pastvou pro oči, ale i námětem k zamyšlení.

Martin Navrátil není milovníkům výtvarného umění v Prostějově neznámý. Před dvěma lety se zúčastnil sochařského sympozia Hany Wichterlové a jeho plastika z jediného kusu kmene se stala trvalou ozdobou Smetanových sadů. Do historie sympozií se zapsal tento slovenský umělec nečekaným způsobem. Do programu sympozia vložil svůj námět na plastiku nazvanou „Nit života.“ Při opracovávání kmene letitého stromu, který dodal závod Vojenské lesy a statky ČR divize Plumlov, nalezl pod kůrou zčernalá místa. Náhoda nebo osud? Právě v místě, kde nit života končí, objevil tvůrce rýhy po kulkách. Kmen stromu patrně vydal po pětašedesáti letech svědectví o probíhajících bojích na Drahanské vrchovině na konci 2. světové války. 

„Je to obrovská náhoda, že můj příběh existence ukončila střela. Vidím v tom symboliku, že právě v díle nazvaném Nit života se na jeho samotném konci objevují rýhy po kulkách. Předpokládám, že ve skulptuře je daleko více střel, než jsou ty, které jsem náhodou objevil,“ ukazoval stopy po střelách Martin Navrátil. Nyní se v Prostějově představuje jako malíř, výstava obrazů potrvá až do 1. června.    

(jap) 

Poslat nový komentář