Malby židovských domů na hradbách budou odhaleny již zítra

Malby židovských domů na hradbách budou odhaleny již zítra
ilustrační foto

Přijďte se podívat na malby někdejších domů v zaniklé židovské čtvrti na hradbách ve Školní ulici v Prostějově. Již zítra v jednu hodinu odpoledne je slavnostně odhalí členové prostějovského Okrašlovacího spolku, kteří s nápadem přišli. Sraz účastníků je ve Smetanových sadech u altánku.

 

O projektu maleb na hradbách:

Před časem přišel člen prostějovského Okrašlovacího spolku, pan Josef Dekastello, se záměrem oživit zašlou slávu židovské historie našeho města zvaného také Hanácký Jeruzalém. Židovské domy, které musely být ve Školní ulici na začátku sedmdesátých let strženy, ožívají ve své autentické podobě díky malbám na hradbách. Tento projekt byl představen také v rámci loňského Dne pro Izrael v Prostějově.

 

„Základní otázka, kterou jsme si na začátku práce položili, zněla: Proč se zabývat tím, co už není? Pokud návštěvník Prostějova přišel na Školní ulici, našel zde ještě do nedávna jen zčásti omítnutou zeď, parkoviště, podélně trasovanou cyklostezku, úzký záhonek, vozovku pro zásobování, drobný chodník pro pěší a řadu opravených domů s obchůdky. Minulost už toho moc nepřipomínalo. S největší pravděpodobností si jen málokdo kladl otázky typu: Co je to za zeď? Proč se ulice jmenuje Školní, když tady žádná škola není? Proč jsou domy jen po jedné straně? Co stálo na místě parkoviště dříve? A kdo tu předtím bydlel?,“ vysvětluje pohnutky, které vedly k projektu maleb na hradbách, Josef Dekastello.

 

Odpovědi na všechny otázky by dali pouze místní a ti dříve narození. Pravdou však je, že Školní ulice byla kdysi poměrně hustě obydlená ulice, která tvořila asi polovinu židovské čtvrti. „Okrašlovací spolek města Prostějova proto přišel s námětem připomenout návštěvníkům města, i místním občanům, něco z historie této, před druhou světovou válkou převážně židovské, části města. Zapomenout přitom nemůžeme ani na bývalé spoluobčany, kteří zde před lety žili a významnou měrou se zasloužili o hospodářský rozvoj města. Proto jsme se do projektu pustili a po celé řadě peripetií myslím úspěšně dokončili,“ dodává k projektu Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova.

 

zdroj: http://www.mestopv.cz/cz/aktuality/odhaleni-maleb-hradbach-ve-skolni-ulici.html

Poslat nový komentář