Jaká byla meziválečná levice na Olomoucku popíše nová kniha

Jaká byla meziválečná levice na Olomoucku popíše nová kniha
ilustrační foto

Petarda Production, a.s. a Olomoucké vzdělávací sdružení, o.s. pořádají ve středu 23. ledna 2013 od 17 hodin v Galerii Caesar v Olomouci křest nové knihy Šárky Bartošové a Josefa Bieberleho Meziválečná levice.

Historici Šárka Bartošová a Josef Bieberle se v deseti studiích zabývají dějinami meziválečné levice na Olomoucku. Vedle kriticko-historického rozboru dosavadních prací vychází z pramenů, jimž se dnes říká „orální historie“ čili kritický rozbor výpovědí pamětníků. Kniha chce revidovat prohřešky proti historické pravdě, které obsahovaly některé oslavné práce o regionálních dějinách KSČ.

Text věnuje pozornost levicovým aktivistům ve Chválkovicích, Hodolanech, Černovíru, v Moravských ocelárnách a železárnách v Řepčíně, v německé průmyslové enklávě v Mariánském Údolí a Hlubočkách, dělnickému předákovi a olomouckému radnímu Janu Kučerovi či profesionálním revolucionářům. Zmíněny jsou i projevy solidarity s rakouskými antifašisty, kteří v roce 1934 utíkali z Rakouska po porážce povstání, anebo působení městské policie proti komunistickým aktivistům. V knize nalezneme tedy relativně pravdivý obraz meziválečné levice na Olomoucku.

Kmotry knihy jsou současný hejtman Olomouckého kraje za ČSSD Jiří Rozbořil, předseda Olomouckého vzdělávacího sdružení a lídr kandidátky SPOZ v krajských volbách Radek Augustin a ředitel Archivu Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Urbášek.

(red)

Poslat nový komentář