Festival Academia Film Olomouc se tento rok zaměří na matematiku

Festival Academia Film Olomouc se tento rok zaměří na matematiku
ilustrační foto

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc vstupuje do 48. ročníku a při té příležitosti přijímá hned několik výzev. Jeho cílem bude ve dnech 16. až 21. dubna prokázat nenahraditelnost a hravost obávané matematiky a pevně stanovit často smazávanou hranici mezi seriózní vědou a pseudovědou. Jako jedni z hlavních hostů se představí předseda Americké asociace matematiků Paul Zorn i nejcitovanější český vědec Pavel Hobza. Festival tradičně pořádá Univerzita Palackého v Olomouci za podpory Olomouckého kraje.   

„Matematiku vnímáme jako vědeckou disciplínu, která je pro většinu lidí velmi abstraktní, odtažitá, zkrátka neproniknutelná. Právě proto ale máme chuť ji rehabilitovat v očích nás běžných smrtelníků a ukázat, že tato disciplína může být fascinující i zábavná a že může být dokonce i krásná. Právě toto je pro náš festival skutečná výzva. Na matematických základech stojí všechny moderní společnosti - dennodenně vstupuje do našich životů, dává nám nástroje, jak pochopit sebe, dynamiku naší planety i celý vesmír. I proto je tento rok mimo jiné spojen s projektem Mathematics of Planet Earth 2013, který má za cíl upozornit na význam matematiky jako nástroje pro pochopení problémů, před kterými Země stojí. Vloni v dubnu, kdy jsme hlavní téma zvolili, jsme zřejmě tuto globální potřebu zviditelnit matematiku intuitivně vycítili, a tak se letos i my připojíme k celosvětové oslavě ´matky všech věd´,“ odůvodňuje výběr hlavního tématu ředitel festivalu Jakub Korda.

Odtažitost matematiky vyvrátí během AFO48 projekce formálně i obsahově rozmanitých snímků. Emočně vypjatý filmový zážitek s názvem Fermatův poslední teorém pojedná o snaze vyřešit jednu z velkých matematických hádanek posledních let, na druhé straně pak někdejší člen Monty Pythonova létajícího kabaretu, Terry Jones, v hravém dokumentu Příběh čísla 1 provede diváky historií číslice 1. Celou řadu dalších projekcí navíc doprovodí sami matematici, kteří v interakci s diváky vysvětlí další a nové úlohy, které tato věda nenápadně sehrává v každodenním životě. 

„Hlavním hostem bloku o matematice bude předseda Americké asociace matematiků (Mathematical Association of America), nejstarší instituce svého druhu na světě, Paul Zorn. Velkou pozornost si také jistě zaslouží Richard Saunders, prezident sdružení Australian Sceptics a vynikající matematik a  origamista! Jak uvidíme, matematika a origami mají k sobě velmi blízko, o čemž se budou diváci moci přesvědčit na origami workshopu právě pod vedením Richarda Saunderse, který také přislíbil jedno malé překvapení - poodhalení tajemství svěcené vody," dodává Jakub Korda.

Co lze považovat za opravdovou vědu a čemu se naopak nedá vůbec věřit? Prvních odpovědí se během AFO48 dočkají návštěvníci zbrusu nového programového cyklu nazvaného Pseudověda. Každý další ročník se právě v rámci tohoto cyklu zaměří na jiný typ pseudovědy a mýtů, které aktuálně ohrožují seriózní vědecké výzkumy a zároveň pravidelně rezonují ve společnosti. V případě 48. ročníku se dělí do dvou částí – první nese název Věda a pseudověda, druhá pak Očkování: mýty a fakta. První část prostřednictvím diskuzí a přednášek jasně vymezí hranici mezi skutečnou vědou a pseudovědou, část věnovaná očkování následně poodkryje falešná tvrzení, která jsou s touto oblastí spojená. Jako hlavní hosté se představí již zmiňovaný Richard Saunders či nejcitovanější český vědec Pavel Hobza.

„Současná doba návalu informací se pro laickou veřejnost stává chaotickou. Často je  totiž smazávána hranice mezi skutečným vědeckým poznáním a smyšleným mýtem. Na jednu stranu ustupují pseudovědy a nesmysly závislé na pozorování (např. UFO), které se díky internetu efektivně vymýtily, na druhou stranu se raketovou rychlostí šíří pseudovědecká tvrzení o konci světa, očkování, homeopatii, grafologie apod. Veřejnost má často problém se ve změti informací vyznat a tento nový blok by jí v tom měl zásadním způsobem pomoci,“ doplňuje dramaturg sekce Pseudověda, Jakub Ráliš.(red)

Poslat nový komentář