Židovský hřbitov kulturní památkou. Jednáme, tvrdí rada

Židovský hřbitov kulturní památkou. Jednáme, tvrdí rada
ilustrační foto ber

O možném prohlášení zrušeného židovského hřbitova kulturní památkou jednalo poslední Zastupitelstvo města Prostějova. Ohlasy nebyly nijak kladné, rada města navíc potvrdila, že nejde o oficiální žádost židovské obce, ale iniciativu jednotlivce. Na bývalém hřbitove ve Studentské ulici se od roku 1908 nepohřbívá, žádné ostatky zde již nejsou.

Z prohlášení památkou by vyplynula třeba omezení při práci na inženýrských sítích. „Také by muselo dojít na omezení dalších aktivit, protože by se mohlo jednat o nevhodné využívání kulturní památky," uvedla na tiskové konferenci primátorka Alena Rašková.

S návrhem přišel bývalý předseda židovské obce Tomáš Jelínek. Toho ale radnice nepovažuje za partnera vhodného k jednání. „Návrh nedala Židovská obec ČR, ale jednotlivec. Víc se k tomu vyjadřovat zatím nebudu, čekáme na výsledek jednání právě s obcí,“ dodala Rašková. Ona sama stejně jako řada obyvatel města tomuto aktu nakloněna není. „Nedovedu si představit, že by děti chodily do školy přes hřbitov,“ konstatovala již na jednání zastupitelstva. (ber)

 

Poslat nový komentář