Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl třináctý a čtrnáctý

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl třináctý a čtrnáctý
Foto FB Lenka Zapletalová
Další fotky: 
Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl třináctý a čtrnáctý

O splnění třicetiletého snu manželů Zapletalových z Kralic na Hané vás pravidelně informujeme. Na začátku července se vypravili na průzkumnou cestu na sever, na severní pól. Dnes vás poinformujeme o pokračování jejich cesty, které se chýlí již k závěru, o třináctém a čtrnáctém dnu jejich pobytu na severu.

13. den - "Dnešní den patřil prohlídce Osla, hlavního města Norska. Celé město je skoro jako staveniště. Jako les se tyčí desítky jeřábů a pod nimi rychle rostoucí nová místa. Oslo bylo založeno v 8. století na pravém břehu Oslofjordu. Na konci se rozkládá poloostrov Bygdøy. Je kousek cesty od centra města. Díky množství nejrůznějších památek, muzeí a atrakcí se stal vyhledávaným cílem turistů. Dnes je Bygdøy také považován za nejexkluzivnější obytnou čtvrť. Zvláštní vysoká budova radnice s hodinami vévodí nábřeží. Cestou po nábřeží jsme přišli k nové budově Opery v Oslu, nazývaná také Grand Opera. Stojí u zálivu Bjørvika nedaleko od centra Osla a je dominantou panoramatu města směrem od Oslofjordu. Na nábřeží nás zaujalo sousoší moderní rodiny, které představovalo dvě ženy a dvě děti", popsala další den pobytu na severu Lenka Zapletalová.

"Čtrnáctý den patřil cestě z Osla na trajekt a noční plavba z Treleborgu do Rostocku. Pluli jsme po neklidném moři pod těžkými mraky. Rostock je průmyslové město, z moře byly vidět vysoké komíny s hustým kouřem, stožáry nákladních jeřábů, obrovské trajekty a nákladní lodě. Po přistání jsme čekali na příjezd mikrobusu a pak nás čekala cesta do Prahy a následně vlakem domů, na úrodnou Hanou", uvedla Zapletalová s tím, že se závěrečnými postřehy seznámí nás i naše čtenáře následně. (red)

 

Poslat nový komentář