„Byla to pro mě výzva,“ říká lídr kandidátky hnutí ANO

„Byla to pro mě výzva,“ říká lídr kandidátky hnutí ANO
ilustrační foto

Jednou z výrazných osobností kampaně do předčasných parlamentních voleb je Jaroslav Faltýnek, lídr kandidátky hnutí ANO. Prostějovské veřejnosti není neznámý, v komunální politice figuruje už od roku 1990.

Pane Faltýnku, do zastupitelstva města jste přišel za zemědělskou stranu a následně jste byl 16 let členem ČSSD. Nyní jste lídrem kandidátky hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Nebojíte se, že vás někdo obviní z převlékání kabátu?

Docela určitě se najde někdo, kdo s tím vyrukuje. Jenže, ono je to trochu jinak. Ano, byl jsem v prvé řadě zemědělec, potom sociální demokrat. Jenže po tzv. sametové revoluci se hodně změnilo. Osobně nemám rád dělení společnosti na pravici a levici. Je to velmi jednoduché, zavádějící a hlavně – dnes již překonané. Miloš Zeman zprivatizoval banky a Petr Nečas nám zvedl daně. Tak jak je to vlastně je s levicí a pravicí?

Andreje Babiše znám víc jak třináct let. Třináct let pro něho pracuji. Vážím si ho za to, co dokázal. Nemluví do větru a co řekne, za tím si stojí a také to udělá. Dnes mu mnozí nasazují psí hlavu, jenže kdo dokázal to, co on? Vybudoval společnost, která dává práci víc než 30 tisícům lidí. Zachránil před krachem řadu firem, mimo jiné olomouckou Olmu či Kostelecké uzeniny. Zachoval tím pracovní místa pro tisíce lidí.

Když mě požádal, abych mu pomohl rozjet hnutí ANO, byla to pro mě výzva. A přiznávám, že zajímavá výzva. Samozřejmě to předpokládalo, že v tom případě musím opustit ČSSD, a to bylo pro mě docela těžké rozhodování. Radil jsem se o tom i se současným primátorem Mirkem Pišťákem, kterého si nesmírně jako člověka vážím. Nakonec jsem tu výzvu přijal.

Opravdu si myslíte, že stát lze řídit jako firmu, jak tvrdí Andrej Babiš?

Podívejte se, žiju v tomto městě, mám to tady rád. A samozřejmě bych chtěl, aby tu po nás něco dobrého zůstalo. Osobně se mi to splnilo - byl jsem u toho a zasloužil jsem se o to, aby město prodávalo byty za rozumnou cenu, za relativně málo peněz. Díky strategickému rozhodnutí prodávat bytové domy a nikoliv jednotlivé byty, se nám podařilo to, že Prostějov byl jedním z prvních měst, které privatizovalo podstatnou část svého bytového fondu. Navíc s tím výsledkem, že se lidé v bytových družstvech snáze dohodli, že dosáhli na úvěry a mohli domy opravit. I proto je dnes Prostějov krásné město.

Vždycky jsem se snažil posuzovat věci zdravým selským rozumem. V komunální politice to není o politických stranách. Tady se nikdy politika nedělala podle politických stran, ale podle toho, co je potřeba a co je nutné a prioritní. Když necháte spravit chodník, je to levicový, nebo pravicový nápad? Ta otázka zní jako nesmysl, že?

Vezměte si průmyslovou zónu. Prostějov byl průkopníkem v tomto směru. Vzpomeňte si, jak se prodávala půda japonské firmě Toray. Dnes na tento krok můžeme být právem hrdí, protože ta firma je solidní, expanduje i v době určité krize a dává práci hezkým pár desítkám lidí.

Hospodaření města, skutečnost, že nejsme městem zadluženým, což je mimochodem především zásluha dnešního primátora Mirka Pišťáka – kolik měst naší velikosti v republice se může pochlubit takovými výsledky? Vždyť my už dávno naše město řídíme jako dobrý podnikatel dobrou a úspěšnou firmu. Tudíž – a to je odpověď na vaši otázku - je to i důkaz, že stát lze řídit jako firmu. Stačí k tomu určitá dávka pragmatismu a trocha selského rozumu. A hlavně by náš stát měli řídit lidé, kteří mají nějaké konkrétní zkušenosti, něčeho dosáhli a něco řídili. A ne politici, kteří šli ze školních lavic rovnou do lavic poslaneckých a nikdy pořádně nepracovali.

Děkujeme za rozhovor.

Olga Katolická (PR)

 

 

Ing. Jaroslav Faltýnek

Narozen: 28. dubna 1962 v Prostějově

Vzdělání: Vysoká škola Zemědělská v Brně, fakulta Agronomická

Zaměstnání: Od roku 1984 agronom ZD Lešany, poté ředitel Agrární komory Prostějov, od roku 1995 ředitel divize Obchodních Sladoven Prostějov, od roku 2001 Agrofert, ředitel zemědělské divize, člen představenstva, manažer externích vztahů

Politika: v KSČ nikdy nebyl. Od roku 1990 zakládající člen Zemědělské strany, v letech 1995 až 2011 člen ČSSD na komunální úrovni v Prostějově. Od 2012 členem ANO

Rodina: bydlí v Prostějově a Praze, má dva syny, je rozvedený

Záliby: malování, vaření, lyžování a nově několik měsíců vnuk Jaroušek