Práce i kus historie. Odhalte tajemství litovelského znaku

Práce i kus historie. Odhalte tajemství litovelského znaku
ilustrační foto Litovel
Další fotky: 
Práce i kus historie. Odhalte tajemství litovelského znaku

Každého návštěvníka Pivovaru Litovel zaujme znak umístěný na kaskádovitém průčelí budovy sudové stáčírny. Obsahuje řadu symbolů, jejichž význam většinou znají pouze místní a zasvěcení. Co mají evokovat například srp, včela nebo štika? Litovli udělil právo vařit pivo král Václav II. již v roce 1291. Pivovarnictví má proto v tomto krásném městě v srdci úrodné Hané bohatou tradici. A vy čtěte pozorně, čeká nás soutěž o hodnotné ceny!

Současný Pivovar Litovel vznikl již před 125 lety jakožto ryze český vlastenecký Rolnický akciový pivovar se sladovnou. Dnes je znám nejen svými tradičními značkami světlých a černých piv, ale také řadou oblíbených pivních speciálů– například říznou polotmavou třináctkou Gustav, inspirovanou silou slavného zápasníka Gustava Frištenského, který se před 110 lety oženil s dcerou prvního litovelského sládka Josefa Elledera.

Pivovar zdobí také velmi zajímavý znak, který upoutá pozornost každého, kdo vstoupí na pivovarské nádvoří. „Jeho dominantou je včela, která symbolizuje pracovitost –právě ta neodmyslitelně patří ke všem lidem, kteří s hrdostí vaří litovelské pivo,“ vysvětluje Miroslav Koutek, emeritní sládek Pivovaru Litovel. „Dále lze na znaku spatřit srp a obilné klasy, které poukazují na oblast úrodné Hané a Litovelského Pomoraví, dávajícího pivovarníkům vždy dostatek sladovnického ječmene. Štika a kapr připomínají historii Litovle, která před dávnými lety vznikla jako rybářská osada, tyto ryby najdeme i ve znaku města Litovle. Královská koruna pak odkazuje na české krále, kteří dávali městu právo vařit pivo,“ vysvětluje Koutek a dodává: „Tyto symboly jsou pro nás důležité i dnes. Pracovitost pivovarníků a silná vazba k regionu i naší bohaté historii nás zavazují k poctivé práci při výrobě toho nejlepšího piva. “A právě pivovarníkům se v Litovli daří dodnes. Pivovar je proslulý svou nádhernou varnou s měděnými kotli, zasazenými do kardinálského mramoru.

Před několika lety si zde vybudovali i minipivovar, který slouží sládkovi Petru Kosteleckému k testování nových receptur. Právě v něm se před sedmi lety zrodil také několikrát oceněný spodně kvašený polotmavý speciál Litovel Gustav 13°, který Pivovar Litovel v letošním roce poprvé uvádí do prodejen po celé České republice. (red)

Poslat nový komentář