Soud řešící nehodu ve Vrahovicích je odročen. Viděla svědkyně to, co ostatní přehlédli?

Soud řešící nehodu ve Vrahovicích je odročen. Viděla svědkyně to, co ostatní přehlédli?
ilustrační foto

Soudní líčení je opět, tentokrát naposledy, odročeno. Obviněná motoristka měla údajně způsobit vážnou dopravní nehodou policistů, kteří 28. března loňského roku, stíhali ve Vrahovicích neukázněného motorkáře. Jednání přineslo řadu odpovědí jak na otázky technického stavu a vybavení policejního auta, tak výpověď nové svědkyně. Ta zřejmě viděla to, co ostatní svědci nehody nezahlédli.

Soudní jednání nedospělo k rozsudku. Ke slovu se dnes dostali soudní znalci obou znesvářených stran. Neshoda panovala jak v oblasti brzdné dráhy, střetové rychlosti nebo třeba klíčové záležitosti, kterou je technické vybavení policejního auta. Bude na soudkyni Adéle Pluskalové, aby mimo jiné sama posoudila, zda policisté měli právo přednosti v jízdě.

Novinkou jednání byla svědkyně (redakce její jméno zná), která událost viděla z bezprostřední blízkosti a u zraněných policistů byla jako jedna z prvních.

„Slyšela jsem sirénu policejního auta, které jelo hodně rychle. Ve chvíli kdy kolem mě projížděli, zahlédla jsem, že obviněná řidička je už ve středu silnice a chystá se odbočit. Myslím, že policisté nezvládli řízení a do odbočující ženy narazili.“ Podle soudních znalců, měla obviněná řidička maximálně tři sekundy na to, aby se rozhodla odbočit nebo zůstat stát. Nicméně, jak jeden ze znalců připustil, policisté před střetem intenzivně nebrzdili a nehodě se už nedalo zabránit.

„Žádám trest odnětí svobody v rozmezí dvanácti až osmnácti měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou až tří roků. Dále pak náhradu škody, peněžitý trest ve výši třiceti tisíc korun, plus zákaz řízení motorových vozidel na dva až tři roky,“ žádal u soudu státní zástupce Ondřej Frgal. Obhajoba trvala na nevině. Podle obhájce Martina Kalabise policejní auto nemělo právo přednosti jízdy.

„Policejní auto mělo vybavení v rozporu s legislativou a tedy rozhodně nemělo právo přednosti jízdy. Jako pochybení vidím i to, že nehodu vyšetřoval stejný policejní odbor, kterému oba policisté, potažmo i technické vybavení vozidla podléhají. Tvrdím, že moje mandantka nemohla nehodě zabránit.“

Soudkyně musí do 18. června rozhodnout, zda se přikloní k požadavku obžaloby nebo řidičku zprostí viny tak, jak o to bojuje obhajoba. (kaa)

Ilustrační foto: Police ČR   

Poslat nový komentář