Neštovicemi onemocníš jen jednou... Je to mýtus!

Neštovicemi onemocníš jen jednou... Je to mýtus!
ilustrační foto

 

Pokud si myslíte, že infekční chorobou jako jsou třeba plané neštovice, můžete onemocnět jen jednou za život, jste na omylu. Příkladem je příběh Lucie, v jejíž rodině je už třetí osobou, která onemocněla planými neštovicemi opětovně.

„Tři dny mi bylo neuvěřitelně zle, teploty jsem neměla, ale strašně mě všechno bolelo, kosti, vlasy. Nakonec jsem v sobotu musela požádat mámu, aby mě odvezla na pohotovost. Dostala jsem horečku a na nohou se mi vyrazily bolestivé červené fleky,“ popisuje jednadvacetiletá Lucie čerstvý zážitek. Na pohotovosti ji doktor sdělil, že má plané neštovice. „Byla jsem v šoku, měla jsem je podle mámy jako půlroční dítě. Vůbec mě nenapadlo, že by se mohly vrátit,“ dodává Lucie. Podle její matky měla nemoc stejný průběh i u ní samotné. „Také jsem měla neštovice jako dítě. Když jimi onemocněla Lucka, dostala jsem je znovu. Bylo mi třicet a myslela jsem, že umřu. První tři dny jsem žádnou vyrážku neměla, jen strašně vysoké horečky a celkově jsem byla celá bolavá. Doktor mi potom sdělil, že kdybych se necpala paralenem na horečky, vyrážka by se dávno vyrazila,. Měl pravdu,“ popsala svůj dávný zážitek. Že má dcera podobné příznaky ji napadlo až na pohotovosti. „Nutno ovšem říct, že ty fleky, co měla, jako neštovice prostě nevypadaly,“ konstatovala.

V rodině je to už třetí případ, kdy se infekční onemocnění vrátilo. Po bezmála třiceti letech neštovicemi znovu onemocněl Luciin strýc, matčin bratr.

„Tak jen doufám, že se to nedá chytit potřetí. To už by mělo zřejmě v mém věku hodně dramatický průběh,“ netajila se obavami Luciina matka.

Podle dětské lékařky Markéty Kalčíkové je tvrzení, že onemocnět může člověk jen jednou, mýtus. „Po prodělaných planých neštovicích není celoživotní ochrana, plané neštovice může člověk dostat i opakovaně. Více opakování choroby vídáme u lidí staršího věku, často oslabených,“ sdělila PvNovinkám lékařka.  (ber)

Poslat nový komentář