S jarem přibylo na Prostějovsku nových pracovních míst

S jarem vzrostl počet sezonních míst. Ilustrační foto
S jarem vzrostl počet sezonních míst. Ilustrační foto

Počet volných pracovních míst na jednoho nezaměstnaného se na Prostějovsku za poslední měsíc rapidně zvýšil. Klesl také počet uchazečů v evidenci úřadu práce.

Obecně znamená první jarní měsíc trend snižování nezaměstnanosti, nejinak je tomu i v letošním roce. Ministerstvo práce a sociálních věcí včera zveřejnilo čísla za březen: míra registrované nezaměstnanosti poklesla o 0,3 p.b. na 8,9 %, celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 3,0 % na 525 180, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 8,8 % na 39 906.

Na Prostějovsku klesla meziměsíčně nezaměstnanost o 0,4 procentního bodu na 10,1%. O více nez tři procenta se snížil počet uchazečů o práci, na 6.057 evidovaných. Nejzajímavější a pozitivní zprávou je počet volných pracovních míst, zatímco v lednu jich bylo na celém Prostěovsku 142, v březnu díky nově hlášeným místům stoupl jejich počet na 288. 

V rámci celorepublikové statistiky tak okres Prostějov zmizel z nelichotivého čela žebříčku počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo (VPM). Zatímco ještě v únoru byl Prostějov čtvrtý s 44,1 uchazeče na 1VPM, v březnu se zařadil až na 32. místo s 21 uchazeči na 1. VPM. Jaké důvody lze spatřovat v tak rapidní změně. "Pokles počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo je způsoben zejména náborem nekvalifikovaných pracovníků na sezónní a veřejně prospěšné práce," uvedl Jaroslav Mikšaník z olomouckého Úřadu práce.

(bp)

Poslat nový komentář