Letní nezaměstnanost mírně klesla, přesto se bude propouštět!

Letní nezaměstnanost mírně klesla, přesto se bude propouštět!
ilustrační foto

V červnu se situace na trhu práce nepatrně zlepšila. Ve všech okresech Olomouckého kraje jsou čísla mluvící o nezaměstnanosti příznivější. Největší pokles počtu uchazečů o práci hlásí Olomoucko, kde se jejich počet snížil o 333 osob tedy o 2,4 procenta. Procentuálně největší pokles nezaměstnanosti, a to o 5,5 procent, zaznamenalo Jesenicko. Nejlepší umístění na úrovni okresů vykazuje Prostějovsko. Strašák propouštění ale čeká na armádu.

Pohled na čísla týkající se nezaměstnanosti je pro Prostějovsko opět příznivý. V porovnání s ostatními okresy má nejnižší procentuální hodnocení a to 7,2 procenta, což je o 0,2 procentní body méně než v minulém měsíci. Přesto uchazečů o práci eviduje místní úřad práce 5 714, volných míst je pouhých 211. Na jedno volné místo se tak hlásí 27 lidí. Nejvyšší počet nezaměstnaných na jedno volné místo připadá Přerovsku, jde o 34 osob.

Jaká místa jsou tedy k mání?

„Na konci června bylo v databázi volných míst nejvíce pracovních příležitostí pro obchodní zástupce a referenty, pro profese z oblasti služeb jako jsou číšníci, servírky, kuchaři, dále pak pro montážní pracovníky, pomocné profese a strážné, řidiče nákladních automobilů a strojírenské profese – tady jak pro dělníky, tak pro techniky,“ uvedl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřad práce. Celkový počet volných pracovních míst se v Olomouckém kraji meziměsíčně snížil o 303 nabídek, v meziročním srovnání došlo k mírnému poklesu o 64 míst.

Propouštění v kraji?

Ztráta zaměstnání se dotkne vojenské oblasti. Práci ztratí lidé jak v Přerově, tak v Olomouci.

„Na konci června Vojenský útvar se sídlem v Přerově oznámil, že bude rušit 23. základnu vrtulníkového letectva působící na letišti v Bochoři a na konci roku propustí 121 občanských zaměstnanců. K 1. říjnu bude také oficiálně zrušeno Velitelství společných sil Armády ČR v Olomouci, kde dosud působilo 250 vojáků,“ informoval Mikšaník s tím, že v měsíci červenci bude nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzroste.

Prostějovsko vykazuje nižší hodnotu, než je celorepublikový průměr  

Olomoucký kraj vykazuje podíl nezaměstnaných osob 8,5 procent, což je čtvrtá nejvyšší hodnota v Česku za Ústeckým (10,9 procent), Moravskoslezským (9,5 procent) a Karlovarským krajem (8,7 procent).

„Na úrovni okresů je Jesenicko v podílu nezaměstnaných osob v Česku na desátém místě; ale i Přerovsko a Šumpersko se v celorepublikovém srovnání nacházejí v první pětině okresů s nejvyšší nezaměstnaností a to na 13. a 14. místě. Nejlepší umístění naopak vykazuje okres Prostějov, který se nachází v polovině žebříčku a vykazuje o 0,1 procentního bodu nižší hodnotu, než je celorepublikový průměr,“ nastínil výsledky Mikšaník. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Poslat nový komentář