Spadli jste na zmrzlém chodníku? Žádejte odškodné! Ale jen v určitých případech

Spadli jste na zmrzlém chodníku? Žádejte odškodné! Ale jen v určitých případech
ilustrační foto

Pády a úrazy způsobené na zamrzlém chodníku nejsou bohužel v zimě výjimkou. Pokud se však lidé na ledu zraní nebo si pádem způsobí škodu na majetku, mohou se domáhat odškodného. Základem je dostatek důkazů.

Za stav chodníku nebo komunikace, na kterém uklouznete, zodpovídá její majitel. Tím je zpravidla obec nebo město. Za padající rampouchy nebo sníh ze střechy odpovídají majitelé domů.

Zákon také říká, že vlastník komunikace může být zproštěn odpovědnosti, pokud nebylo v jeho silách závadu odstranit. Jedná se například o situace, kdy se počasí rapidně a rychle mění a obec nemá čas se přizpůsobit. Například pokud nad ránem chodník namrzne a dojde k uklouznutí, než dorazí technické služby.

Vlastník chodníku nemusí být dále zodpovědný, pokud závada byla předvídatelná a chodec jí nepřizpůsobil svou chůzi. 

K podání žádost musíte mít následující věci - adresu místa a čas, kdy ke zranění došlo, ideální je fotografická dokumentace stavu místa, hodit se mohou i svědci. Je také nutno doložit, že v době pádu jste měli na nohou vhodnou obuv - opět je ideální fotografická dokumentace. Od lékaře si vyžádejte zpávu a hodnocení výše bolestného. 

Žádat můžete  bolestné, náhradu ušlé mzdy, odškodnění vzniklé škody, náhradu nákladů za léčení a odškodnění za trvalé následky. Pokud úřad žádost zamítne, můžete žádat opakovaně. Poslední možností je pak soudní cesta. (zdroj /www.vasenaroky.cz)

Poslat nový komentář