Česká spořitelna žaluje bývalé insolvenční správce OP

Česká spořitelna žaluje bývalé insolvenční správce OP
ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Hned proti dvěma bývalým insolvenčním správcům Oděvního podniku Prostějov podala žalobu Česká spořitelna. Po Jaroslavu Svobodovi a Tomáši Kocvrlichovi žádá 209 milionů korun. Měli je získat z prodeje zásob podniku, nechali si je ale údajně pro sebe.

 

V žalobě u Městského soudu v Brně ČP vypočítala, že v době úřadování obou mužů v roli insolvenčních správců OP byly prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun. Na účtech a v pokladnách OP na konci jejich funkce v létě 2011 ale podle spořitelny zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů připadlo na prodané zásoby. Vzniklou škodu tak spořitelna vyčíslila na 209 milionů korun.

Zatímco Kocvrlich už dříve řekl, že prodal pouze několik kusů nábytku v celkové hodnotě 1,6 milionu korun, Svoboda tvrdí, že většinu peněz z prodeje investoval zpět do provozu podniku. Celkové příjmy v době jeho úřadování byly 296 milionů korun, výdaje 207 milionů. Z toho 68 milionů bylo použito na mzdy zaměstnanců OP. Věřitelé OP podle něj v roce 2010 schválili zachování provozu podniku i po prohlášení konkurzu, který byl zrušen v prosinci 2010 a po neúspěšném pokusu o reorganizaci znovu prohlášen v květnu 2011. I poté byl provoz OP zachován.

Prodej majetku zkrachovalého OP měli od ledna 2010 postupně na starost tři insolvenční správci. Spořitelna tvrdí, že přesné údaje o prodeji jsou pouze od června 2011, kdy jej převzala nynější insolvenční správkyně OP Miloslava Horská.

Dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků Horská ke konci loňského září vypočítala na téměř 99 milionů korun. V této částce není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který je 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech.

Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy korun. Spořitelně, která je zajištěným věřitelem, prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun. (zdroj ČTK)

Poslat nový komentář