V sobotu je svátek sv. Patrika. Kde najdete v Prostějově zelené pivo?

V sobotu je svátek sv. Patrika. Kde najdete v Prostějově zelené pivo?
ilustrační foto

Jsou svátky rodinné, romantické, náboženské i důstojné. Den svatého Patrika je ale docela jiný svátek, patří k němu irská whiskey, zelené pivo, čtyřlístky a leprikóni. U nás se sice slaví krátce, ale své příznivce si získal. 

Svatý Patrik byl irský misionář a biskup. Pocházel z bohaté římsko-britské rodiny. V jeho životě však nastal dramatický zvrat, když jej unesli nájezdníci a prodali v Irsku do otroctví. Zde se mu však zdálo, že spatřil Boha, který mu podle legendy pomohl z otroctví uniknout, když mu řekl, že na něj na pobřeží bude čekat loď.  Po strastiplné cestě se Patrik skutečně vrátil ke svojí rodině. Rozhodl se proto zasvětit svůj život křesťanství, odjel zpět do Irska a šířil zde víru. Podle svých slov zde pokřtil tisíce lidí, zakládal také školy a kostely, které ho v jeho misi podporovaly.

Na památku sv. Patrika prohlásila katolická církev den jeho úmrtí, 17. březen, za svátek. Den svatého Patrika je státním svátkem v Irsku, Severním Irsku, na karibském ostrově Monserrat a v některých kanadských provinciích. Velkou oblibu má tam, kde žije početná irská komunita – například v USA nebo Austrálii. Den svatého Patrika se slaví tradičními irskými písněmi a tancem, patří k němu zelené oblečení, na zeleno se barví dokonce i potraviny. Slavnostní průvody také doprovázejí víly a skřítci leprikóni. Oslavující se zdobí trojlístkem, který je symbolem Irska – podle legendy totiž na jeho příkladu svatý Patrik popisoval Irům princip Nejsvětější Trojice. V Irsku platí přísné církevní postní předpisy ohledně alkoholu, ale v tento den jsou zrušené a irská whiskey teče proudem. „Mniši ji začali pálit už v 11. století, proto je se Dnem sv. Patrika neodmyslitelně spjatá. Pravá irská whiskey pochází jen z několika málo palíren na smaragdovém ostrově, zraje ve starých dubových sudech a vyniká svojí jemnou a lahodnou chutí. 

Kde můžete oslavit Den svatého Patrika u nás? V Prostějově to bude třeba v podnicích, kde se čepuje Starobrno - kde najdete na http://www.zelenepivo.cz/kde-se-toci_mesto_Prost%C4%9Bjov. A DCM Morava chystá na sobotu párty s irskou whiskey JAMESON. Těšit se můžete na stylovou výzdobu, skvělé dárky, krásné hostesky a mnoho dalšího. (red)

Poslat nový komentář