Budou či nebudou dnes policisté v křižovatkách?

Budou či nebudou dnes policisté v křižovatkách?
ilustrační foto PČR
Další fotky: 
Budou či nebudou dnes policisté v křižovatkách?
Budou či nebudou dnes policisté v křižovatkách?

 

Podle náměstkyně primátora Aleny Raškové by dnes měli problematické křižovatky v Prostějově řídit policisté. O pomoc alespoň pro dnešní odpoledne, kdy bude dopravní špička v centru kulminovat, Policii ČR požádal primátor Miroslav Pišťák.

„Policie zatím na náš požadavek, aby provoz regulovala, reagovala ústy vedoucího územního odboru Pavla Nováka tak, že to není potřeba. My si to nemyslíme, protože občané se se stížnostmi obracejí na nás. A není jich zrovna málo,“ dodala Alena Rašková. O intervenci požádala primátora Miroslava Pišťáka, který o vyslání policistů požádal.

Z vedení prostějovské policie se k informaci nechtěl nikdo vyjádřit. Podle jednoho z policistů, který si nepřál být jmenován, se ale do křižovatek zřejmě nikdo nepostaví. „Nejsou lidi, posily by musel schválit krajský ředitel. Pokud vím, nic takového se nechystá,“ sdělil PvNovinkám.

Jestli se tedy policisté dnes v ulicích objeví a doprava díky nim zrychlí, je zatím velkou neznámou.

Jisté ale je, že vztah radnice k vedení policie díky kauze "křižovatky" ochladl.  (ber)

Komentáře

Mgr. Jana Gáborová, tisková mluvčí Magistrátu města Prostějova

Jménem primátora města Prostějova Miroslava Pišťáka sděluji, že výše uvedené informace nejsou zcela přesné. Složitá dopravní situace v danou dobu byla s Policií České republiky konzultována a ze strany Policie bylo vysvětleno, jaké jsou možnosti a efektivita řízení provozu při omezení či zákazu dopravy na páteřních komunikacích. Není tedy pravdou, že by vztahy mezi městem a policií v této souvislosti "ochladly", naopak zůstávají i nadále korektní.

 Městská policie nemůže  v Prostějověu směrňovat provoz ?

Výňatek ze zákona:

Oprávnění k řízení provozu Strážník obecní policie je oprávněn usměrňovat provoz na pozemních komunikacích v případě, že je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a není-li řízení provozu zajištěno policií nebo v součinnosti s policií. Při usměrňování provozu používá strážník stejných pokynů jako policista. Pokyny strážníka obecní policie jsou v tomto případě nadřazeny světelným signálům, dopravním značkám i dopravním zařízením.

Oprávnění zastavovat vozidla Strážník obecní policie ve stejnokroji je oprávněn zastavovat vozidla před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje a v případech, kdy řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku, týkajícího se bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Zastavení může strážník obecní policie provést také z jedoucího služebního vozidla.

Paní Rašková by se měla zamyslet nad tím, kdo tak inteligentní z radnice vymyslel provést uzavírku dvou nejvíce vytížených ulic v PV současně. Ona paní Rašková je opravdu odbornice na dopravu, viz.návrh na prvotní změnu přednosti v jízdě na křižovatce ulic Šárka - Jezdecká. To snad ani nemohla myslet vážně. Ještě, že zvítězil zdravý rozum a došlo k vytvoření kruhového objezdu. Paní Rašková by se měla někdy sama projet městem jako řidička vozidla nebo cyklistka a opravdu se na tu dopravu podívat. Ono sedět pěkně v teple na radnici a rozhodovat o něčem, čemu vůbec nerozumí, ale je za to dobře placená, se opravdu vyplatí.

Poslat nový komentář